Huawei, Samsung'u solladı

ABD’nin uyguladığı ambargoyla da gündeme gelen Çinli teknoloji devi Huawei, Samsung'u geride bırakarak en çok telefon satan şirket oldu

Huawei, Samsung'u solladı

CiddiGazete- Analiz kuruluşu Canalys, Huawei’nin küresel akıllı telefon pazarında ikinci çeyrekte Samsung’u geçerek ‘dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi’ unvanına sahip olduğunu belirtti. Huawei söz konusu dönemde 55.8 milyon telefon satarken, Samsung 53.7 milyonda kaldı.

Canalys, ilk kez, bir çeyrekte Apple ve Samsung dışında bir markanın küresel akıllı telefon piyasasına liderliğe yükseldiğini ifade etti.

Araştırmaya göre, ABD yaptırımları Huawei’nin Çin dışındaki işlerini aksattı ancak firma azımsanmayacak büyüklükteki iç pazarı sayesinde büyüdü. Üretilen telefonların yüzde 70’ten fazlasının iç pazarda satıldığı vurgulandı.

Öte yandan denizaşırı sevkiyatların aynı dönemde üçte bir oranında azaldığına dikkat çeken uzmanlar, sadece Çin’de güçlü olmanın küresel ekonomi toparlanmaya başladığında Huawei'yi zirvede tutmak için yeterli olmayacağına işaret etti.

Huawei, yaptığı açıklamada, bu verilerin ‘istisnai direncin’ bir işareti olduğunu belirtti.

ABD, Huawei'yi 'Çin istihbaratıyla aynı yatağa' girmekle suçluyor ve şirketin ekipmanlarının 'casusluk' faaliyetlerinde kullanıldığını iddia ediyor. Bu iddialar, şirket kurucusu Ren'in asker geçmişi ve Komünist Parti üyeliğiyle birlikte düşünüldüğünde, ABD cephesinde endişeye yol açıyor.

Huawei ise, ABD'nin iddialarını kesin bir dille reddediyor.

KAYNAK: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 12:17
YORUM EKLE