İcra dosya sayısı rekor kırdı

AKP hükümetinin yanlış ekonomi politikaları sonucu derinleşen ekonomik krizle birlikte mahkemelerdeki icra dosyası sayısı 24 milyona dayandı

İcra dosya sayısı rekor kırdı

CiddiGazete- Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre, 1 Ocak ile 19 Mart 2022 tarihleri arasında icra iflas dairelerinde toplam 2 milyon 291 bin yeni dosya açıldı. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 1 milyon 775 bin seviyesindeydi.

UYAP verilerine göre, 19 Mart 2022 itibariyle toplam açık icra dosya sayısı ise 23 milyon 525 bin seviyesini görerek rekor kırdı. 2008 yılında 8 milyon olan icra dosyası sayısı o tarihten bu yana 3 kat arttı.

YENİ BİNALAR KİRALANIYOR

Adalet Bakanlığı, icra müdürlükleri, iflas daireleri ve icra mahkemeleri için yeni binalar kiralayıp ilave personel alarak sorunu çözmeye çalışıyor.

"YAMALI BOHÇAYA DÖNDÜ"

Hukukçular ise personel ve bina değişimi yerine yeni yasaların çıkması gerektiğini belirtiyor. Yürürlükte olan İcra İflas Kanunu’nun 1943'te yapıldığını belirten hukukçular, mevcut yasanın yapılan değişikliklerle yamalı bohçaya döndüğünü köklü bir İcra İflas Kanunu’nun çıkması gerektiğini savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2022, 09:09
YORUM EKLE