IKEA eski mobilyaları geri alacak

Dünyanın en büyük mobilya şirketi olan IKEA, geri dönüşüm projesi kapsamında, eski mobilyaları geri alacak. Proje “Kara Cuma” ile eş zamanlı başlatılacak

IKEA eski mobilyaları geri alacak

CiddiGazete- İsveç merkezli mobilya devi IKEA, geri dönüşüm projesi kapsamında, eski mobilyaları geri almaya hazırlanıyor.

Gelecek ay uygulamaya konulacak proje kapsamında şirketin en çok satan raf ünitelerinden olan Billy isimli ürünün yanı sıra bazı mobilyalar geri verilebilecek.

Geri alınan ürünler için değerinin yüzde 50'si kadar kupon verilecek ve bu kuponlar mağazalarda harcanabilecek.

'KARA CUMA' İLE EŞ ZAMANLI

IKEA bu projeyi gelecek ay "Kara Cuma" ile eş zamanlı olarak başlatmayı planlıyor.

Şirketten yapılan açıklamada girişimin "ölçüsüz tüketime karşı" bir farkındalık oluşturma amacı taşıdığı da ifade edildi.

Uluslararası çapta uygulamaya konulacak projede mobilyaların geri alma değerleri, yıpranmışlıklarıyla orantılı olarak belirlenecek.

Çiziği olmayan yeni ürünler için, satış fiyatının yüzde 50'si oranında, birçok çiziği olan ürünlere ise yüzde 30'a kadar kupon verilecek.

27 ÜLKEDE UYGULANACAK

27 ülkede uygulanacak proje, üzerinde döşeme bulunmayan, raf üniteleri, sandalyeler, ayaklıklar ve yemek masası gibi ürünleri kapsayacak.

IKEA'dan yapılan açıklamada, yeniden satılamayan tüm bu ürünlerin, geri dönüşüme sokulacağı kaydedildi.

İKİNCİ EL REYONU OLUŞTURULACAK

Şirket, tüm mağazalarında, mobilyaların yeniden satışının yapıldığı, kullanılmış veya tamir edilmiş mobilya satışı yapılan alanlar oluşturmaya hazırlanıyor.

1948 yılında ilk koleksiyonunu sunan şirketin, bazı nostaljik ürünleri yüksek miktarlara el değiştirebiliyor.

Şirket, Edinburgh ve Glasgow şehirlerinde yeniden satış girişimini test ediyordu.

YORUM EKLE