İsrailli şirketten Türkiye kararı

İsrail'in kuruluşu ile yaşıt Harsa adlı banyo armatürleri ve ekipmanları üreten şirket, fabrikasını Türkiye’ye taşıma kararı aldı

İsrailli şirketten Türkiye kararı

İsrail’de 1948’de kurulan Harsa adlı banyo armatürleri ve ekipmanları üreten şirket, fabrikasını Türkiye’ye taşımaya karar verdi. 1949’dan beri Beer Sheva kentinde faaliyet yürüten Harsa, 115 işçisini de işten atma kararı aldı.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine göre, işten çıkarma kararlarının 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda açıklanması ülkede tepkilere neden oldu. İsrail Genel İş Federasyonu, ülkede artan istihdam sıkıntısına taşınma kararının büyük darbe vuracağını açıkladı.

Federasyon işçilerden kendilerine iletilen tebligatları kabul etmemelerini isterken fabrikanın kapatılmaması için girişimlerde bulunmaya başladı. Ancak Türkiye’de bir tesis kurduğu belirtilen şirketten açıklama gelmedi.

TÜRKİYE TARTIŞMASI

İsrail’de geçen yıl kasım ayında gerçekleştirilen ve iki gün süren eylemlere katılan çimento işçileri, başkent Tel Aviv ile Kudüs arasındaki otoyolu trafiğe kapatmıştı. Ülkedeki çimento pazarının yüzde 60’ını tek başına üreten Nesher adlı firmanın yanı sıra Har-Tuv şirketi çalışanları da Türkiye karşıtı protestolara katılmıştı. Türkiye’ye verilen ithalat izninin firmalarını olumsuz etkilediğini söyleyen işçiler şirketlerin bu yüzden küçülmeye gittiğini açıklamıştı. Bu eylemlerin ardından geçtiğimiz günlerde Nesher’in Hayfa’daki tesisini kapatmayı planladığı İsrail basınında gündeme gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 20:29
YORUM EKLE