İstanbul'da halk ekmek 2 TL oldu

İBB Halk Ekmek büfelerinde 1.25 liradan satışa sunulan 250 gram normal ekmek, Cuma gününden itibaren 2 TL'den satılmaya başlayacak

İstanbul'da halk ekmek 2 TL oldu

CiddiGazete- İBB'ye ait sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

- 11 Şubat Cuma günü itibariyle İHE üretimi 250 gr Halk Ekmek 2 TL'den satılacaktır. Kamuoyu bilgisine sunarız.

"DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI"

Halk Ekmek A.Ş Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, Halk Ekmeğe yapılan zamla ilgili açıklamada bulundu.

Artan maliyetler nedeniyle zam yapma kararı aldıklarını belirten Nama, "Yükselen maliyetler karşısında dayanacak gücümüz kalmadı. Mazot, elektrik fiyatları 4 katına çıktı. 125 liralık bir çuval unun fiyatı 300 lira oldu. Halka ucuz ve sağlıklı ekmeği sürekli verebilmek için bu fiyat düzenlemesi zorunlu oldu. Kasım-Aralık-Ocak ve Şubat'ın ilk haftası boyunca yani 4 aydır ekmeğe zam yapmayarak bu kara kış günlerinde halka ucuz ekmek verebilmek için 100 milyon liralık ek maliyete katlandık. Kamuoyunun ve halkımızın hoşgörüsüne sığınıyoruz" dedi.

TALEP PATLAMASI YAŞANMIŞTI

Geçtiğimiz Aralık ayında döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından İstanbul'da 1.25 liraya satılan Halk Ekmek'e talep tavan yapmıştı. Günde 1.5 milyon somun ekmek üretme kapasitesine sahip olan Halk Ekmek'e günlük talep 1.9 milyona çıkmıştı. Fabrikalar yoğun talebi karşılayabilmek için aralık ayından itibaren kapalı oldukları pazar günleri de üretim yapmaya başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2022, 18:08
YORUM EKLE