Konut kredisinde meslek ayrımcılığı

Kamu bankalarının, düşük faizli konut kredisi kullandırırken kısa çalışma ödeneği alanlar arasında meslek ayrımcılığı yaptığı ileri sürüldü

Konut kredisinde meslek ayrımcılığı

CiddiGazete- Kamu bankaları, normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için haziran ayı başında düşük faizli konut kredisi kampanyası başlattı. Ancak bu kampanyadan yararlanmak isteyen kısa çalışma ödeneği alanlar arasında meslek ayrımı yapıldığı ileri sürüldü.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre, bazı kamu bankaları krediye başvuran ve kısa çalışma ödeneği alan aralarında avukat, mühendis, noter ve pilotların da olduğu bazı mesleklere kredi kullandırırken, kısa çalışma ödeneği alan madenci, gazeteci, öğretmen, tekstil işçisi, muhasebeci, perakende sektörü çalışanı gibi birçok meslek grubunun başvurusunu kabul etmiyor.

Türkiye genelinde bugüne kadar 3.5 milyon çalışan kısa çalışma ödeneğinden faydalanırken yapılan ödeme ise 10.5 milyar lirayı buldu.

‘BANKALARIN İŞGÜZARLIĞI’

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, yapılan ayırımcılıkla ilgili son dönemde ciddi şikayetler aldıklarını belirterek bunun anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu aktardı. Ağaoğlu, kısa çalışma ödeneğini devletin verdiğini anımsatarak, kamu bankalarının devletin ödemelerini gördüğü halde bazı meslek gruplarına kredi vermemesini bankaların işgüzarlığı ve bazı banka çalışanlarının kişiye özel tutumları olarak değerlendirdi.

‘MESLEK AYRIMI YAPILMAMALI’

Kamu bankalarının haziran ayı başında hayata geçirdiği düşük faizli konut kredisi kampanyası kredisinde 12 ay ödemesiz dönem olduğuna işaret eden Ağaoğlu, “Kısa çalışma ödeneği alanların zaten bir işleri var, maaşları var. Sadece belli bir süre maaşın bir kısmını devlet ödüyor. Bankalar meslek ayırımı yapmadan ödeme kabiliyeti olan herkese kredi kullandırmak durumunda” dedi.

KREDİ KOŞULLARI

Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım coronavirüs salgını sonrası normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için hayata geçirdiği “konut kredisi”nde birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0.64 - 0.74 faiz oranıyla finansman imkanı sunuluyor. İstanbul, Ankara ve İzmir krediye konu olan konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılabiliyor. Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2020, 01:26
YORUM EKLE