Kur korumanın maliyeti ağır oldu

Ekonomist Mahfi Eğilmez, "kur korumalı TL vadeli mevduat" sisteminin Hazine'ye yıllık maliyetinin 445 milyar lirayı bulacağını hesapladı

Kur korumanın maliyeti ağır oldu

CiddiGazete- Yükselen döviz kurları karşısında devreye alınan Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminin Hazine'ye maliyeti ağır oldu. Uzmanlar, sistemin ekonomiyi ve vatandaşı daha da zora sokacak riskler barındırdığını vurgularken, Ekonomist Mahfi Eğilmez, "Kuru Hazine Koruyacak da Hazineyi Kim Koruyacak?" başlıklı bir analiz yayımladı.

Bugüne kadar KKM hesaplarına yatan tutarın 591 milyar lira olduğuna işaret eden Eğilmez, bunun tamamının en başından beri yatırılmış olduğu ve doların ilk üç aydaki gibi bir artış sergilediği (yüzde 27) varsayımı ile bir hesap yaptı.

Mahfi Eğilmez, sistemin Hazine'ye yıllık yükünün 445 milyar lirayı bulacağını söyledi.

"BİR KEZ DAHA KANITLANDI"

Eğilmez analizi şöyle sürdürdü: Merkez Bankası'nın rezervlerinin erimesinin ve Hazine'nin karşılaşacağı olağanüstü yüklerin tek bir nedeni var: Faizin doğru belirlenmemesi. Faiz tek başına sorunları çözemez ama eğer yanlış belirlenirse inanılmaz sorunlara yol açar. KKM bize bu sözün ne kadar doğru olduğunu bir kez daha kanıtladı."

"REZERVLER EKSİ SEVİYEDE"

Hazine'nin KKM dolayısıyla hiçbir şekilde muhatap olmaması gereken bir fark ödemesi yapmakla yükümlü tutulduğunu vurgulayan Mahfi Eğilmez, TCMB'nin kurun yükselmesini önlemek için döviz satışı yapmaya devam ettiğini, swaplar hariç net rezervlerin eksi 44 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2022, 22:02
YORUM EKLE