Lüks otoda sipariş iptalleri arttı

ÖTV artışı nedeniyle sipariş iptalleri yüzde 50’lere yaklaşınca markalar da fabrikadan siparişleri geri çekme telaşına düştü. İkinci elde fiyatlar yükselmeye devam ediyor

Lüks otoda sipariş iptalleri arttı

CiddiGazete- Yeni ÖTV düzenlemesinin otomotiv sektöründe meydana getirdiği fırtına büyüyor. Özellikle lüks segmentte ÖTV zammı nedeniyle müşteri siparişleri yüzde 50’ye yakın oranda düştü. Talep azalınca lüks ithal markalar yurt dışı fabrikalarına verdikleri siparişleri geri çekmeye başladı. Lüks pazarında yıl sonunda büyük daralma beklenirken, tüketicinin ikinci ele yöneldiği belirtiliyor.

ÖTV MATRAH VE ORANLARI

Geçen hafta ÖTV matrah ve oranlarında yeni düzenleme yapılmış, Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenlemeyle birlikte ÖTV'de yeni oranlar belirlenmişti. 1600 cc motor hacminin altındaki otomobillerde vergi matrahında alt sınır 70 bin liradan 85 bin liraya yükselirken, 1600 cc üzerindeki araçların ÖTV oranı artırıldı.

1600-2000 cm³ arası silindir hacmi olan ve matrahı 170 bin TL'ye kadar olan araçlarda yüzde 130 ÖTV, 1600-2000 cm³ arası silindir hacmi olan ve matrahı 170 bin TL üzeri olan araçlarda yüzde 150 ÖTV alınıyor. 2000 cm³ üstü silindir hacmi olan ve matrah sınırı olmayan araçlarda ise ÖTV yüzde 220’ye çıkarıldı.

"YÜZDE 50’LERİ AŞTI"

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre, ÖTV artışları hem markalar hem de tüketiciler tarafından büyük tepki ile karşılandı. Siparişte ilk günlerden itibaren iptaller başladı. Sektör temsilcileri, ÖTV zammı sonrası yüzde 23’ü aşan fiyat artışlarının yaşandığı lüks segmentte talebin önemli oranda azaldığını dile getiriyor.

Sektörün etkin isimlerinden Orhan Ülgür, "Daha önce üst segment için döviz kuru ve araçların geliş fiyatına göre müşterilerin yüzde 20-30 oranında siparişlerini iptal edebileceklerini söylemiştik. Yeni düzenleme, fiyatları ciddi anlamda etkiledi ve özellikle üst segmentlerde sipariş iptalleri yüzde 50’leri aştı" dedi.

İKİNCİ EL ARAÇLARA YÖNELECEK’

Orhan Ülgür, bir hafta içerisinde piyasadaki belirsizliklerin ortadan kalkmasını öngördüklerini belirterek, "Ancak yeni düzenleme ile birlikte, üst matraha giren lüks ve premium modellerin sıfır olarak satışında ciddi daralma olacak. Her ne kadar pazarda çok küçük bir paya sahip olsalar da dikkat çekici bir gerileme kaçınılmaz görünüyor. Tüketici, halihazırda kullanmış olduğu aracın segmentin altında bir aracı tercih etmek istemeyecek. Bu yüzden tüketiciler kendi segmentinde kalmak isteyecekler ve sıfır araç yerine nispeten daha düşük fiyatlı ama yüksek donanımlı, model yılı olarak da sıfırına daha yakın yaşlarda ikinci el araçlara yönelecek" diye konuştu.

"İKİNCİ ELDE FİYAT ARTIŞI DA SÜRECEK"

Ülgür, 2020 yılında ikinci el pazarındaki beklentilerine yönelik olarak, "2019 yılında ikinci el pazarı, mükerrer satışlarla birlikte 7.5 milyon adetlik hacme sahipti. 2020 yılında da pandemiden kaynaklı olumsuz bir durum yaşanmazsa toplam pazarın 8 milyon adedin biraz üzerine çıkacağını öngörüyoruz. İkinci elde fiyat artışı da sürecek. İkinci elde fiyatların yükselmesinin sebeplerinden biri olan sıfır araç arz durumu, eylül ayı itibarı ile sona erdi. Ancak o dönemde sıra yazdıran müşterilerin davranışları, ÖTV düzenlemesi nedeniyle ters yönde işleyecek" dedi.

İKİNCİ ELDE YÜZDE 8 ARTIŞ

Kur farkı ve ÖTV artışı ikinci el fiyatlarını ortalama yüzde 8 artırdı. Otomotiv veri analiz şirketi Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın, "İkinci elde fiyatlar zaten sürekli yükseliyordu. ÖTV artışı psikolojik olarak bunu tetikledi. Talep ikinci ele yöneldiği için fiyatlar eylül ayında ortalama yüzde 8 arttı" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 09:44
YORUM EKLE