MASAK’tan kripto para operasyonu

Coronavirüs salgını sürecinde 100 milyon liraya yakın kripto parayı yurt dışına çıkarmak isteyenleri MASAK tespit etti. Hesaplara bloke konuldu

MASAK’tan kripto para operasyonu

CiddiGazete- Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Hayrettin Kurt, coronavirüs salgını sürecinde yurt dışına gönderilmek istenen 100 milyon liraya yakın kripto parayı tespit ettiklerini açıkladı.

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, yurt dışına para çıkarmaya çalışanlar arasında hem bireysel mevduat sahipleri hem de firmaların olduğunu belirten Kurt, şunları söyledi:

"Pandemi sürecinde yaklaşık 100 milyonluk kripto para yurtdışına gönderilmek istendi. Bu tutarın yüzde 40'a yakını sadece bir şirket grubuna ait. Bu şirketin hesaplarına bloke koyuldu, inceleme başlatıldı. Türkiye'de kripto para borsası ve bankalar üzerinden transfer yapıyor. Bankalarla işbirliğimiz kesintisiz sürüyor. Çok sıkı tutuyoruz, yetkilerimiz var. Yükümlülük denetimi yapacağız. Kripto para konusunda az işlem bildirimi gönderenlere ilişkin. Sistemli denetim elemanları göndereceğiz. Bu konuda ihmali olanlara ağır para cezaları gelecek."

YORUM EKLE