Müteahhitler memnun

AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu, “Kağıthane, Ataşehir, Ümraniye hattındaki ofis stokunun eritilmesi için KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi önemli bir adım" dedi

Müteahhitler memnun

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, "Kağıthane, Ataşehir, Ümraniye hattındaki ofis stokunun eritilmesi için KDV'nin 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e düşürülmesi önemli bir adımdır. Geçtiğimiz haftalarda tapu harcının binde 20 oranından, binde 15’e düşürülmesinin ardından KDV indirimiyle ofis satışlarında minimum yüzde 10’luk bir artış söz konusu olacaktır." dedi.

AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu, yaptığı yazılı açıklama ile Bakanlar Kurulu kararıyla konutun ardından iş yeri teslimlerinde uygulanan KDV oranının da 31 Ekim'e kadar yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Son yıllarda en fazla yatırım çeken alanların başında gelen ve özellikle de yoğunluğun Anadolu Yakası’nda olduğu ofis pazarında da son 1 yıldır daralma yaşandığını belirten Tavukçuoğlu, "Bundan dolayı boş kalan ofis sayısı artarak yüzde 25'lere yaklaştı. Diğer taraftan pazara yeni yapılan ofislerin girmeye devam ettiği görülüyor. Tıpkı konutta olduğu gibi ofis pazarında da arz fazlalığı söz konusu. Kağıthane, Ataşehir, Ümraniye gibi bölgeler ise arz fazlalığının en hızlı arttığı bölgeler olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.

Tavukçuoğlu, KDV indiriminin tüm inşaat malzemelerine uygulanması halinde, maliyetlerin azalmasından dolayı bunun satış fiyatlarına yansıyacağı ve satışların artacağı görüşünü paylaştı.

YORUM EKLE