O telefonlar kapanacak!

AK Parti, TBMM’ye yeni bir paket sundu. Paketin detaylarında yurtdışı çıkış harçlarına zam, varlık barışının uzatılması, yedek akçe, şirket borçlarının yeniden yapılandırılması ve klonlanan telefonların 4 ay sonra kapatılması kararı yer aldı

O telefonlar kapanacak!

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis Başkanlığına sundukları kanun teklifinin detaylarını paylaştı.

VARLIK BARIŞI 6 AY DAHA UZUYOR

‘Mali paket’ olarak nitelendirilebilecek, ekonomi alanında bazı düzenlemeleri öngören kanun teklifinin 32 maddeden oluştuğunu bildiren Muş, teklifle, varlık barışı uygulamasının süresinin 6 ay daha uzatılarak 31 Aralık 2019’a kadar yürürlükte olacağını belirtti. Muş, basit usülde vergilendirilen esnafın, müracaat etmesi halinde gider kısmına bakılmaksızın geliri üzerinden, belirli bir oranda vergilendirilmesinin önünü açacaklarını söyledi. Teklifle, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kanunu’nda değişikliğe gidilerek, ‘yedek akçe’ olarak ayrılan oranları Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getireceklerini vurgulayan Muş, “Yedek akçenin, kanunda belirtilen düşüşler yapıldıktan sonra yüzde 10 olarak ayrılmasını teklif ediyoruz. Zorunlu karşılıklarla ilgili yalnızca pasif tarafına değil, aktif tarafına da bakmak suretiyle bu karşılıkların belirlenmesiyle ilgili Merkez Bankasına bazı yetkiler vermeyi teklif ediyoruz” dedi.

YURTDIŞI ÇIKIŞ HARCI 50 LİRA OLUYOR

Muş, düzenlemeyle yurt dışı çıkış harcının 15 liradan 50 liraya çıkarılacağını paylaştı.

KLONLANAN IMEI 4 AY İÇİNDE KAPANACAK

Ülkeye farklı şekilde sokulan ve klonlanmış bir IMEI numarasıyla kullanılan telefonların 4 ay içinde kullanıma kapatılacağını bildiren Muş “Vatandaşlar, 1 yıl içinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde bu telefonlar sisteme entegre edilecek. Kanun yürürlüğe girdikten sonra yurda farklı şekilde sokulup klonlanmış IMEI numarası kullanılan telefonlar hiçbir surette iletişime açılmayacak” diye konuştu.

ŞİRKET BORÇLARINA YAPILANDIRMA

Mali sistemde bulunan firmaların, şirketlerin borçlarının yapılandırılmasıyla alakalı bir düzenleme getireceklerini dile getiren Muş “Geçmiş dönemlerde ‘İstanbul yaklaşımı’ olarak uygulanan bir sistem kurulmasını öngörüyoruz. Şirketlerin, 2 yıl içinde, kanunda belirtilen şartlar ve çerçeveler kapsamında müracaat etmeleri halinde belli başlı bazı teşviklerimiz de olacak ve bunların borçları bankalar tarafından yapılandırılacaktır. Burada bir çerçeve anlaşması ortaya konacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan
Orhan - 1 yıl Önce

Aç kaldıysanız akparti Allaha yalvarın şaşırdınız nasıl soygun yapacağınızı