Patronlardan doğalgaz zammına tepki

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, doğalgaz fiyatına gece yarısı yüzde 14,90 zam yapılmasına tepki gösterdi

Patronlardan doğalgaz zammına tepki

CİDDİGAZETE

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, doğalgaz fiyatına yapılan yüzde 14,90 zam oranına ilişkin olarak, "Bu zamlar üretim ekonomisine zarar verebileceği gibi destek olduğumuz enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmıyor" ifadelerini kullandı.

‘DOĞRU BULMUYORUZ’

Bahçıvan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada zam kararının sanayicilerle istişare edilerek gözden geçirilmesinde her açıdan fayda gördüklerini belirtti.

Bahçıvan, “Şimdi, 1 Eylül 2019 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 14,90 daha zam yapıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Ekonomik dengelerin oluşması açısından, dış konjonktürdeki gelişmelere bağlı olarak zaman zaman fiyat ayarlamaları yapma gereğinin farkındayız. Fakat daha önce de yaşadığımız gibi, bu fiyat ayarlamalarına sanayiciler olarak bir hazırlık zamanının tanınmadan, sanayiciyle istişare edilmeden yapılmasını doğru bulmuyoruz” değerlendirmesini yaptı.

GECE YARISI/HAFTA SONU TEPKİSİ

Sanayicinin zamlara hazırlık yapması için zamlar yapılmadan önce makul bir süre verilmesini ekonomik gerçekler açısından daha doğru bulduklarını vurgulayan Bahçıvan, “Bu konuda ilgili bakanlığımız ile müteaddit defalar istişareler gerçekleştirdiğimiz halde, aynı tutumun devam ettiğini görüyoruz. Bu bağlamda zamların gece yarısı ve hafta sonlarına denk getirilmesini de üzücü buluyoruz. Bu zamlar üretim ekonomisine zarar verebileceği gibi destek olduğumuz enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmamaktadır” açıklamasında bulundu.

Doğalgaz fiyatlarına 1 Ağustos’ta da yüzde 14,97 oranında zam yapılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2019, 17:15
YORUM EKLE