PTT çalışanlarının maaşlarına makas!

PTT çalışanlarının maaşına, üye olmadıkları dernek için aidat kesintisi yapıldı. Haber-Sen, suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı

PTT çalışanlarının maaşlarına makas!

CiddiGazete- Binlerce PTT çalışanının maaşlarından üyesi olmadıkları dernek için aidat kesintisi yapıldı.

Maaşlarının eksik yatırıldığını fark eden PTT çalışanları, Ziraat Bankası hesabından işlem hareketlerini kontrol edince "Posta Çalışanları Sosyal Yardımlaşma ve Kanuni Haklarını Koruma Derneği"ne 20 liralık aidat kesintisi yapıldığını fark ettiler.

Haber-Sen yaptığı açıklamada, "Posta emekçilerinin bu gün hesaplarında yapılan kesinti başlı başına bir skandaldır. Fakat bugün gerçekleşen mevzu sadece kesinti yapılması mevzusu değildir. Hepimizin kişisel verilerinin kanunsuz bir şekilde birilerine servis edilmesidir" dendi.

PTT'de kadrolu çalışan emekçilerin maaşları dün Ziraat Bankası maaş hesaplarına yatırıldı. PTT çalışanları maaşlarının eksik yatırıldığını fark etti. Bunun üzerine işlem hareketlerine banka işlem hareketlerini kontrol eden emekçileri üyesi olamadıkları POSTDER için 20 liralık aidat kesintisi yapıldığını fark ettiler.

Yapılan kesintiler üzerine Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Haber-Sen Merkez Yürütme Kurulu yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu, kişinin hayatının gizli alanında kalması gereken ve herkes tarafından bilinmeyen kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilmesi, başkasına verilmesi veya yayılması ile meydana gelir. Uygulamada bu suça, 'kişisel bilgilerin ele geçirilmesi suçu' da denilmektedir."

Haber-Sen tarafından yapılan açıklamada, PTT'nin suç işlediği belirtilerek, "Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu, TCK'nın 136. maddesinde seçimlik hareketli bir suç olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle, aşağıdaki üç seçimlik hareketten herhangi birinin yapılmasıyla failin cezalandırılması gerekir:

- Hukuka aykırı olarak kişisel verilerin başkasına verilmesi,

- Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak yayılması,

- Kişisel verilerin ele geçirilmesi.

Burada sorumluluğu olan dernek, kurumlar hangisi ise onlar hakkında suç duyurusu yapılacak ve sonuna kadar bu konunun takipçisi olacağımızı buradan bütün posta emekçilerinin bilmesini isteriz" dendi.

POSTDER'DEN AÇIKLAMA

Kesintilerle ilgili POSTDER'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bugün yani 15.01.2022 tarihinde Cumartesi günü dernek tarafından üye olmayan veya istifa edenlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda PTT personelinden istekleri dışında üye aidatları kesildiği görülmüştür.

Bu konu bizlere intikal eder etmez derhal Ankara'da bulunan Genel Merkez Yöneticileri olarak bir araya geldik ve PTT Genel Müdürlüğü ve Ziraat Bankası ile görüşüldü.

Pazartesi mesai başladığında Ziraat Bankası tarafından üye olmayanlardan kesilen aidatlar herkesin kendi hesabına yūklenecektir.

Ayrıca kesilen paralar banka hesabında olup herhangi bir çekim yapılmamıştır.

Denetim ve disiplin kurulunca da konu hassasiyetle incelenecek olup hata ve art niyetli olanlara gerekli işlemin yapılacağının bilinmesi isteriz.

Yapılan bu hata bizleri derinden üzmüş olup tüm mağdurlardan Özür dileriz.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2022, 15:56
YORUM EKLE