Rus gazı değil, Rus kazığı!

Bulgaristan, Rusya'dan aldığı doğal gaz için yüzde 40 indirim sağladı. Türkiye'den geçirdiği doğal gazı Avrupa'ya 115-120 dolara satan Rusya, Türkiye'ye 250-280 dolarlık fiyat uyguluyor

Rus gazı değil, Rus kazığı!

CiddiGazete- Karadeniz'deki doğal gaz keşfinden sonra, vatandaşlar faturalarına bunun nasıl yansıyacağını konuşmaya başladı. Henüz doğal gaz rezerviyle ilgi çok net bilgiler ortaya çıkmamasına rağmen, Türkiye'nin özellikle Rusya'dan aldığı doğal gazın fiyatı yeniden gündeme geldi.

Avrupa'nın da en büyük doğal gaz tedarikçisi olan Rusya'nın Bulgaristan'a yüzde 40 indirim yaptığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz mart ayında yapılan görüşmeler sonrasında doğal gaz gereksiniminin yüzde 80’inden fazlasını Rusya’dan karşılayan Bulgaristan, satın aldığı gazın fiyatı için oturduğu masadan yüzde 40 indirimle kalktı.

Bulgaristan, 2022 yılına kadar devam eden uzun vadeli ithalat anlaşması kapsamında Rusya’dan her yıl 2.9 milyar metkeküp doğal gaz ithal ediyor.

TÜRKİYE'YE FAHİŞ FİYAT

Türkiye'ye 250-280 dolar fiyat aralığında doğal gaz satan Rusya, Türkiye üzerinden geçirdiği doğal gazı Avrupa ülkelerine 115-120 dolardan veriyor.

Rusya, Akkuyu'daki nükleer santralde üreteceği elektriği de Türk kullanıcılarına dünya fiyatlarının çok üstünden satacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 11:20
YORUM EKLE