Şaka gibi: İstesek doları düşürürüz!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk Lirası'nın dolar karşısında yaşadığı büyük değer kaybı için, "Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer" dedi

Şaka gibi: İstesek doları düşürürüz!

CiddiGazete- Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı her gün yeni rekor kırarken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan ilginç bir açıklama geldi.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun aktardığına göre; hafta başında AKP’li milletvekilleriyle bir araya gelen Berat Albayrak vekillere, "Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler" üzerine sunum yaptı.

Albayrak sunumda kurdaki duruma ilişkin şunları söyledi:

"Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer ama bizim derdimiz bu değil. Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer, istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak.

İthalat uyuşturucu gibi ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür.

O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2020, 17:17
YORUM EKLE