Soğan fiyatlarında düşüş beklentisi

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Tavşan, soğanda gümrük vergisinin sıfırlanmasına ilişkin, "Bu adım depoların boşalmasına neden olur, fiyat ucuzlar" dedi

Soğan fiyatlarında düşüş beklentisi

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, soğanda gümrük vergisinin sıfırlanmasından sonra firmaların Azerbaycan'dan soğan ithalatı yapmak için harekete geçtiğini bildirdi.

Soğan fiyatının, taşıma, ayıklama gibi maliyetlerle hallerde 2,5-3 lira arasında olacağını ifade eden Tavşan, "Bu adım, depoların boşalmasına, eldeki soğanların hızla piyasaya sürülmesine neden olur. Depolar hızlı boşalırsa fiyat ucuzlayabilir. Soğan tırlarının gelecek olması soğan fiyatlarını etkiler. Elinde soğan olan vatandaş korkuyor, zaten ürün depoda çürüyor. Tabii ithalatın da bir maliyeti var. Birileri fırsatçılık yapıyorsa tamam ama onun haricinde biber, domates ve patlıcanı 1-2 liraya yiyemezsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Meyve ve sebze fiyatlarının hava şartlarıyla doğrudan ilişkili olduğuna dikkati çeken Tavşan, şunları kaydetti:

"Yağış, sel, tufan var. Tüm bahçelerin sular altında kaldığı, seraların parçalandığı ortamda fiyatların yüksek olması doğru orantılı bir durum. Olmayan ürün pahalanır, bunun önüne geçilemez. Birileri bu fiyatlardan istifade ediyorsa mani olalım, katma değer üretmeyen kimse arada olmasın. Konserve domatesteki ithalat kararı da bununla bağlantılı. Rüzgar seraları yerinden söküyor. Bu doğrultuda domates fiyatı artıyor." (aa.com)

YORUM EKLE