TCMB’de iki kritik değişiklik

Esas mukavelede yapılan değişikliklerle TCMB başkan yardımcılığı için "tecrübe şartı" kaldırılırken, TCMB’nin bankaların sistemlerinden anlık olarak bilgi alabilmesi sağlanacak

TCMB’de iki kritik değişiklik

CiddiGazete- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Anonim Şirketi esas mukavelesinde değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, TCMB başkan yardımcılığı için "tecrübe şartı" kaldırılırken, TCMB’nin bankaların sistemlerinden anlık olarak bilgi alabilmesi sağlanıyor.

Dünya gazetesinin aktardığına göre, Merkez Bankası’nın esas mukavelesinde değişiklik yapılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı kararında 3’üncü ve 12’nci maddeler dikkat çekiyor.

TECRÜBE ŞARTI KALKTI

Madde 12’de başkan yardımcılarının nitelik ve atamalarına ilişkin düzenleme şu şekilde:

MADDE 12 - Aynı Esas mukavelenin 29’uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan "ve meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış" ibaresi, "başkanın (guvemör) önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile" ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

Kararı yorumlayan bazı ekonomistler, yeni düzenleme ile herhangi bir üniversite mezununun, mesleki yeterlilik olmadan ve 5 yıl ile sınırlı kalmadan TCMB başkan yardımcısı olarak görev yapabileceğini paylaştı.

EŞ ZAMANLI BİLGİ AKIŞI

Öte yandan TCMB'ye bankaların bilgilerine anlık ulaşabilme olanağı da verildi. Esas mukavelenin 3’üncü maddesi şöyle:

"Banka talepleri gerçek zamanlı ve anlık karşılanır. Bu taleplerin karşılanmasını teminen Bankaca kurum ve kuruluşların bilgi işlem sistemlerine erişim sistemleri kurulabilir. Uygulamaya yönelik her türlü usul ve esas Bankaca belirlenir."

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2020, 00:01
YORUM EKLE