TL'yi Japonlar batırdı

Dolar/TL yükselişine ara vermeden devam ederken, kur dün gece yarısı 4.80 seviyesini geçti. Bu sabah 4.76 seviyesinden güne başlayan kur, tekrar yukarı doğru hareketlendi ve 4.92 seviyesinin üzerine çıktı. Merkez Bankası'nın ne zaman aksiyon alacağını merak ediliyor

TL'yi Japonlar batırdı

Türk Lirasında değer kaybı hız kesmiyor. Dün gün içerisinde 4.66 zirvesine çıkan ardından sınırlı da olsa gevşeyen dolar/TL, bugün yukarı yönlü hareketini sürdürüyor.

Güne 4.76 seviyesinden başlayan dolar/TL, saat 11:07'de 4,9271 seviyesine çıktı. Euro/TL ise 5,7694 seviyesinden işlem gördü.

Dolar/TL'nin dün gece illikit piyasada 4.82 seviyesini geçmesi sonrası Tokyo'da Credit Agricole CIB Döviz birimi idari direktörü Yuji Saito, Türk Lirası'nda gece saatlerindeki sert düşüşe ilişkin “TL, işlemlerin New York'tan Tokyo'ya geçmesiyle birlikte 'zararı durdur' emirlerinin tetiklenmesi etkilenmiş olabilir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

TCMB'nin ne zaman aksiyon alacağı merak ediliyor

Bankacılar TL'deki değer kaybının nedenini devam eden siyasi ve ekonomik endişeler ile faiz politikalarına bağlarken, benzer para birimlerinden negatif ayrışma trendi de her geçen gün kuvvetleniyor.

Bankacılar TCMB'den ve ekonomi yönetiminden son dönemde kaybolan güveni yeniden tesis edecek bir adım veya adımlar beklediklerini belirtiyor.

Birçok bankacı TCMB'nin 7 Haziran'daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında "hatırı sayılır" bir faiz artışı yapacağına kesin gözüyle bakarken, bazı bankacılar TCMB'nin bu tarihi de beklemeden bir adım atmak durumunda kalabileceğini belirtiyor. TCMB'den 7 Haziran'dan önce faiz artışı beklentisi TL'nin değer kaybettiği her geçen gün kuvvetleniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER