Ucuz sigaraya 50 kuruş zam

Seçim bitti, yapılan indirim geri alındı. Seçimden 3 ay önce ucuz sigaralar daha da ucuzlasın diye sıfırlanan sigara üzerindeki asgari maktu vergi yeniden getirildi. Böylece yoksulun sigarasına 50 kuruşluk zam geldi

Ucuz sigaraya 50 kuruş zam

Yılbaşında ucuz sigarayı daha da ucuzlatmak için asgari maktu vergisini sıfırlayan iktidar, seçim biter bitmez aynı vergiyi geri getirdi. Yeni düzenlemeyle sigara üzerindeki vergilere 0,2679 kuruş asgari maktu vergi eklendi. Ocak ayında bu verginin kaldırılmasıyla 8 liradan 7.5 liraya düşen ucuz sigaralar, şimdi yeniden 8 liraya yükseldi.

SEÇİMDEN ÖNCE UCUZLADI

Ekonomi yönetimi seçimlerden yaklaşık 3 ay önce, 4 Ocak tarihinde sigara üzerindeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oran ve tutarlarında önemli bir değişikliğe gitti. Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan düzenlemeyle sigara ve tütün mamulleri üzerindeki ÖTV'nin yüzdesel vergi oranı yüzde 63'ten yüzde 67'ye yükseltilirken, sigaranın ucuzlamasını önleyen paket başına 5.6 liralık (tanede 0.28 kuruş) asgari maktu ÖTV sıfırlandı. Böylece devletin vergi kaybı göze alınırken, o dönemde 8 liranın altına düşmeyen 1 paket sigaranın çok daha ucuza satılmasının önü açıldı. Fırsatı değerlendiren sigara firmaları, vergi avantajını değerlendirip 8 lirada yoğunlaştırdıkları sigara satışlarını 7.5 lira düzeyine çekti.

Devlet vergi kaybına uğrarken, vatandaş sigarayı 50 kuruş daha ucuza içti, iktidar da bu geçici refahın sandığa yansımasını bekledi.

SEÇİM BİTTİ ZAM GELDİ

Dün Resmi Gazete'de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanı kararıyla sıfıra kadar indirilen asgari maktu ÖTV tutarı 0.2679 kuruşa çıkarıldı. Bu tutar 1 paket sigaradaki her bir sigaradan alınacak asgari vergiyi ifade ediyor. Dolayısıyla 20 adet sigaranın olduğu 1 paket sigaraya yansıması yaklaşık 5 lira 36 kuruş oldu.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 02:46
YORUM EKLE