Varlık Fonu'ndan THY operasyonu!

Reuters haber ajansı, Türkiye Varlık Fonu’nun coronavirüs salgınından olumsuz etkilenen Türk Hava Yolları için acil finansal destek bulmak için görüşmelerde bulunduğunu duyurdu

Varlık Fonu'ndan THY operasyonu!

CiddiGazete- Reuters'ın haberinde, şirkete yakın dört kaynak, diğer havayollarından daha fazla rotaya uçan THY'nin sermaye ya da finansal destek bulabileceğini, ancak henüz kesinleşmediğini kaydettiler.

Ajansa göre Türkiye Varlık Fonu’nun THY için ne kadar kaynak bulabileceği belirsiz, ancak bir kaynak kaynak için ‘kurtarma paketi’ ifadesini kullandı. Koronavirüs salgını nedeniyle tüm uçuşların durduğu yılın ikinci çeyreğinde THY, 2.23 milyar lira zarara uğradı.

Ajansa konuşan kaynak, TVF’nin ulaştırma ve turizm sektörlerinde krizle baş eden Türk şirketleriyle ilgili geniş bir çalışma yürütüldüğünü, başka kurtarma paketlerinin de gelebileceğini öne sürdü.

Aynı kaynak, "THY’nin bir kurtarma programına ihtiyacının olduğu son derece açık. Bu sermaye desteği ya da finansal destek olabilir” dedi.

LUFTHANSA'YA BENZER KURTARMA PAKETİ

Bir başka kaynak da Reuters'a, THY için Lufthansa’ya benzer bir kurtarma tarzı için çaba gösterildiğini, bir tür sermaye transferi veya finansman sağlamak için görüşmeler yapıldığı ve yönteme ilişkin fikirlerin değerlendirildiğini söyledi.

HİSSELERİ YÜZDE 31 DEĞER KAYBETTİ

Türkiye Varlık Fonu, piyasa değeri 14.6 milyar lira olan THY’nin yüzde 49.12’sine sahip. Şubat ayında uçuşların durdurulmasıyla beraber yüzde 31 değer kaybeden THY hisseleri, finansman haberlerinin duyulmasının ardından yüzde 2.5 yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 23:58
YORUM EKLE