'Vatandaş ve şirketler 7.4 milyar dolar sattı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, “Vatandaş 5,1 milyar dolar döviz sattı 7.90-7.80'den. Şirketler de 2.3 milyar dolar sattı” dedi. Bulut, Merkez Bankası’nın olağanüstü toplantı yapmayacağını söyledi

'Vatandaş ve şirketler 7.4 milyar dolar sattı

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut, CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Yiğit Bulut'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Merkez Bankası Başkanı'yla görüştüm. Yaptığı açıklamalar, toplantılarla ilgili üstünden geçtim. Pazar akşamından itibaren yurt dışı kaynaklık yayınlarda kara pazartesi yaşanacağı, ciddi sıkıntıya düşüleceği spekülasyonu yapıldı ve bununla birlikte birlikte manipülasyon yapıldı. Herhangi bir olağanüstü faiz toplantısı yapılmayacak. 5-10 puan aşağı çekilecek diyenler var. Bu tamamen bir yalandır, uydurmadır, bilgi değildir.

'SERBEST PİYASADAN TAVİZ YOK'

Son 20 yılda serbest piyasadan nasıl taviz verilmediyse, önümüzdeki süreçte de serbest piyasadan vazgeçilmesi mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomik vizyonu bellidir. Piyasa zorlamasına rağmen serbest piyasadan taviz verilmediyse yine verilmeyecek. Merkez Bankası Başkanı dedi ki, ‘Bankalar kendi bilançosuna bakacak, biz kendi bilançomuza bakacağız.’ Gerçek serbest piyasa bu aslında.

'KÖŞE YAZARI TCMB BAŞKANI'

Merkez Bankası Başkanı için, ‘Köşe yazarıydı Merkez Bankası Başkanı oldu.’ Gazeteci olmak onurlu bir iştir. ‘Gazeteciden Merkez Bankası Başkanı oldu’ diyorlar, bunu reddediyorum. Şahap Bey'i uzun yıllardır tanırım. 32 yaşında bir bankanın genel müdür yardımcısı oldu. Doçent oldu, profesör oldu. Bankacılık konusunda profesördür. Söylemler Merkez Bankası Başkanı’nı küçültmeye yönelik. Bu ülkenin insanlarının ağzına yakışmaz.

128 MİLYAR DOLAR KONUSU

Yapılan spekülasyonlarda ‘128 milyar dolar satılmış’ deniyor. Ne zaman 128 milyar dolar rezerv vardı? Bana tarih söylesinler ya da istifa etsinler. Brüt rezerv ile net rezerv arasındaki farkı bilmeyenler yalan söylüyorlar. ‘128 milyar dolar sattınız.’ Bilançonun sağ ve sol tarafı var. 128 milyar doların karşılığı TL oluşması lazım. ‘128 milyar doları sattılar’ diyorlar. Eski bakan çıkıp söylüyor. Cehaletten söylüyorsan yaptığın bakanlığa yazık. Bunu nasıl bilerek çıkıp vatandaşa yalan söylüyorsun. Yalan söylemesinler. Brüt rezerv 135 milyar doların üzerine çıktı. Şimdi yine oraya doğru ilerliyor. Ama hiçbir zaman 128 milyar dolar satılabilir rezerv olmadı. Cehaletten söyleyenlere sözüm yok, halkı yanıltmak isteyenlere ciddi anlamda sitemim var.

IMF İLE ANLAŞMA

2001'de Türkiye kriz yaşadı, 1994'te yaşadı. 2008'de dünya krize girdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Teğet geçecek’ dedi teğet geçti. Eski gazeteci çıkıyor. ‘Türkiye IMF'le anlaşmak zorunda’ diyor. Bu sana mı kaldı? Böyle bir şey olmadığını herkesten çok sen biliyorsun.

Ülkeleri kontrol etmek isterler, 2001'de de öyle oldu, kontrol altına aldılar. Kemal Derviş Türkiye'ye gelirken özel yetkili bakan olarak uçaktan indi. IMF, ‘350 lira ücretle işçi çalıştırın’ dedi. ‘Çin'den daha fazla çalışan olsun ama yokluğa çalışsın’ dedi IMF. IMF konusu yok, onu herkes unutsun.

‘TÜRKİYE'NİN DÖVİZ SORUNU YOK’

Türkiye'nin ödemeler dengesi sorunu yok. Geçen sene 95 milyar dolar ihtiyacı oldu, bunu karşıladı. Bugüne geldiğimizde dün akşam baktığımda vatandaş 5,1 milyar dolar döviz sattı 7.90-7.80'den. Şirketler de 2.3 milyar dolar sattı. Bunlara baktığımızda 220 milyar dolar rezerv var. Evlerdeki, yastık altındaki, yurtdışındaki paraları söylemiyorum. Türkiye'nin döviz sorunu yok. ‘180 milyar dolar şirketlerin acil dolar ihtiyacı var’ diyorlar. Neden şirketler sattı? Demek ki daha aşağıdan alabileceğini düşünüyorlar.

10 SENE SONRA EN DEĞERLİ ŞEY NE?

10 sene sonra en değerli şey altın mı, euro mu, kripto para mı yoksa tarım arazisi mi? Doların olup olmayacağını bilmiyoruz. Gümüşün platinin değerini bilmiyoruz. Yeni bir paradigma ortaya çıkıyor. Zihinlerimizi dolarizasyondan çıkarmamız lazım. 1960'lardan sonra bize giydirilmiş bu dolarizasyon. Hazine bonosunu satmayanlar dolar 30 lira olsa da yine kârda. 50 katına çıkan döviz var mı? Yok...

BORSA İSTANBUL’UN DURUMU

Borsada şimdi alım başladı. Geri dönüp toplamaya çalışıyorlar. Ucuza satanlar, ‘Aaa ben niye sattım’ diyecek. Dövizde ciddi satış var. Bu ülke bizim, bu ülke devrilirse gidip başka ülkede gidip yaşayabilecek belki 10 bin kişi vardır.

Merkez Bankası Başkanı değişiminden önce de algı operasyonu vardır. ‘Erdoğan gitsin yeter ki Türkiye de gitsin beraber’ diyen insanlar var. Niye sıcak paraya ülke teslim edilmiyor. Bu ülkede sıcak parayı sunup keyif süren bakanlar oldu. Neden yabancılar Türkiye'ye yabancılar döviz getiriyor, yüzde 40-50 para kazanıp gidiyorlardı. Türkiye kimsenin uğrak, geçiş yeri değildir.

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI

Birçok Çinli firma fabrika kurmak için arazi arayışı içindeler. Ekonomide üretim bazlı modelin ortaya çıkması gerekiyor. Ev alacaksınız yüzde 22 faizle aldığınız evin parasını ödeyemezsiniz. Yüzde 22 faizle iş kurarsanız işçilerin maaşını ödeyemezsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ‘Gerçek piyasa koşullarından kopmadan’ sözüyle hareket etmeliyiz. Merkez Bankası toplantısı tarihinde yapılacak ve gerçeklere göre karar verilecek. Sizle konuşurken 7 olan düşüş yüzde 4'e geriledi. Dolar 7.80'di, 7.75 geçiyor. Vatandaş satıyor. 7.50'de dengelenir diye satıyor. Sermaye piyasasının düşmesi için hiçbir sebep yok. Türkiye'nin en önemli teknoloji şirketi dün yüzde 10 düşmüştü, şimdi yüzde 5 ekside.

KARA PAZARTESİ SÖYLEMİ

Lütfen kara propagandaya izin vermeyin. Cüneyt Özdemir'le konuştum. ‘Kara pazartesi deyip beni mi eleştiriyorsun’ dedi. Cüneyt'i kastetmiyorum ama yurtdışında kara pazartesi yayınları yapıldı. Bunları yapıp içerde piyasaya sunanlar da oldu. Ülke devrildi, işsiz kaldık. Kimin işine yarayacak? Konuşanlar yurtdışında evi olanlar gidecek. Biz ne olacağız? Bu tip spekülasyonlara gerek yok. ‘Bankalar paralara el koyacak’ deniyor. Bu tip şeylere itibar edilmesin.

'DOLAR 7.50’DE DENGELENİR'

Tekrar altını çiziyorum. Asla ve asla olağanüstü bir adım atılmayacak. Ekonominin gereksinim ve gerçekleri dışında zorlama, radikal bir adım atılmayacak. Cumhurbaşkanımızın 2023 paradigması ve ekonomi de var içinde. Yüzde 6'yla taşıt kredisi almak istemez misiniz?

Bu faiz kaldırılamaz bir faiz. Bunu düşüreceğiz. Ekonomiyi büyüterek, içerden ısıtarak büyüteceğiz. Dolar 7.69 liraya geldi biz konuşurken. 7.50'de doların dengelenmesi normal. Türkiye'nin döviz sorunu yoktur, siyasi sorunu yoktur.

‘FAİZ ENFLASYONUN SEBEBİDİR’

Enflasyonla mücadelede dönem dönem yavaşlamalar oldu. Açık seçik itiraf etmek lazım. Ama enflasyonla mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmedik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu cümleyi söyledi: ‘Faiz enflasyonun sebebidir’ dedi. Yüzde 22 faizle kredi alıyorsanız, üretim yapıyorsanız satarken o faizi fiyatın üstüne koymak zorundasınız.

Boş ekranlarda atıp tutmayın. Gelin paradigmayı tartışalım. Faiz yukarı gittikçe, enflasyon da yukarı gidiyor. Faizler düştüğünde enflasyonda da düşüşler görülecek. Yüzde 20 faizin olduğu ortamda enflasyonun yüksek olması normal.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 18:04
YORUM EKLE