VW Türkiye hakkında flaş iddia

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in (VW) Türkiye’de fabrika kurmaktan vazgeçtiği iddia edildi. Konuya ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı

VW Türkiye hakkında flaş iddia

CiddiGazete- Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in (VW) Türkiye’de fabrika kurmaktan vazgeçtiği iddia edildi. Automobilwoche isimli Alman haber sitesinde yer alan iddia, ismi açıklanmayan şirket kaynaklarına dayandırıldı. Konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

SÜREKLİ ERTELENDİ

Volkswagen, Ekim 2019’da Manisa'da 943.5 milyon TL sermayeli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı ile bir şirket kurmuştu.

Fakat daha sonra Türkiye'nin Barış Pınarı Operasyonu'nu bahane edilerek fabrika yatırımının ertelendiği açıklanmıştı.

SLOVAKYA TERCİHİ

Habertürk’ün aktardığına göre, Alman markanın kendi ülkesindeki Emden, Zwickau ve Hannover fabrikalarında elektrikli modellerine yer açma hedefi ile yeni bir fabrika ihtiyacı ortaya çıkmıştı.

Bu doğrultuda, Manisa'da inşa edilmesi planlanan tesiste VW Passat ve Skoda Superb gibi modellerin üretilmesi bekleniyordu. Manisa'dan vazgeçilmesi ile birlikte, bu iki modelin üretimine Slovakya'nın Bratislava kentindeki tesiste devam edileceği kaydediliyor.

Öte yandan, VW'nin 123'üncü fabrikası unvanını taşıyak Türkiye fabrikasının yıllık araç üretim kapasitesinin ise 300 bin adet olacağı öngörülüyordu.

1 milyar euroluk yatırım ile hayata geçirilmesi planlanan Manisa fabrikasında 4 bin kişiye de istihdam sağlanacağı bildirilmişti.

YORUM EKLE