Yapılandırıldı ama ödenebilecek mi?

Kötü olan ekonomik tablo, salgın sürecinde dibe vurdu. Esnaf devlete borcunu ödemekte zorlanınca borç dağ gibi oldu. Daha fazla mağdur olmak istemeyen 2 milyon 787 bin mükellef, 24 günde 20 milyar lirayı aşkın borcu yapılandırdı ancak o da ödenebilecek mi; şüpheli!

Yapılandırıldı ama ödenebilecek mi?

CiddiGazete- Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında bugüne kadar 2 milyon 787 bin mükellef başvuruda bulundu.

24 günlük süreçte 20 milyar 662 milyon liralık alacak yapılandırılırken, mükellefler bugüne kadar 269 milyon 213 bin 500 lira ödeme yaptı.

Peşin ya da taksitle ödeme imkanının sunulduğu yapılandırma için başvurular 31 Aralık'a kadar yapılabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın güncel verilerine göre, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile sağlanan olanaklara mükellefler yoğun ilgi gösterdi.

Düzenlemeden yararlanmak için vergi dairelerine bugüne kadar 2 milyon 787 bin mükellef başvuruda bulundu. Bu kapsamda 3 milyon 592 bin dilekçe alınırken, 24 günlük süreçte 20 milyar 662 milyon lira alacak yapılandırıldı. Mükellefler, bugüne kadar 269 milyon 213 bin 500 lira ödeme yaptı.

Yetkililer, son günleri beklemeden ve salgın nedeniyle vergi dairelerine gitmeden elektronik ortamda başvuru yapılmasının mükellefler ve çalışanlar açısından çok daha sağlıklı olacağını vurguladı.

Düzenlemeden yararlanmak için başvurular "gib.gov.tr" veya "turkiye.gov.tr" internet adresi üzerinden, ilgili vergi dairelerinden veya posta yoluyla yapılabilecek.

PEŞİN ÖDEMEDE ANA PARAYA VARAN DÜŞÜŞ

Söz konusu kanun ile birikmiş vergi borçlarının ödenmesinde çok önemli imkanlar sağlanacak.

Bu kapsamda yapılandırmaya başvuran ve peşin ödeme gerçekleştiren mükellefler, neredeyse vergi borçlarının sadece anaparasını ödeme imkanına kavuşacak.

Birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise ilgili dönemlerde geçerli olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranları uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Şubat 2021'e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

ÖDEMELER KARTLA GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK

Başvuruda bulunan vatandaşlara, borçlarını Ocak 2021'de peşin ya da 6, 9, 12 veya 18 taksitle ödeme imkanı sağlanacak.

Tercih edilen ödeme süresine göre kanunla belirlenmiş oranda bir katsayı uygulanacak. Bu kapsamda Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12,5 indirim uygulanacak.

Öte yandan, ilk taksiti ödeyen ve borcunun kalanını ikinci taksitin ödeme süresi olan mart ayında kapatmak isteyen mükelleflere de indirim yapılacak ve katsayı uygulanmayacak.

Yapılandırılan borçlar banka ve kredi kartı aracılığıyla ödenebilecek. Kartla ödemeler, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinden "sanal POS" uygulaması ile yapılabilecek. Ödeme kredi kartıyla yapılmışsa vatandaş devlete değil, bankaya borçlu olacak.

Kanundan yararlanmak isteyenler, taksitle ödemeyi tercih etmeleri durumunda, ilk 2 taksiti süresinde ödemeleri gerekecek. Aksi halde bu kişiler, kanunun getirdiği imkanlardan yararlanamayacak.

Yapılandırma başvurusu 31 Aralık'ta sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2020, 20:03
YORUM EKLE