Yeni istihdam paketi yolda

Yeni istihdam paketine göre işsizlik ödeneği alırken 3 ay içinde istihdama katılanların sigorta primleri işsiz kaldıkları sürede devlet tarafından karşılanacak

Yeni istihdam paketi yolda

CiddiGazete- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni istihdam paketi kapsamında işsizlik ödeneği alırken 3 ay içerisinde istihdama katılanların sigorta primleri işsiz kaldıkları sürede devlet tarafından karşılanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, söz konusu pakette hızlı işe dönüş desteği ve esnek çalışma gibi uygulamaların olduğu belirterek, işsizlik ödeneği alanların yeniden istihdama katılımını teşvik etmek için hızlı işe dönüş desteğini hayata geçireceklerini ifade etti.

KRONİK İŞSİZLİK

İşsizlik ödeneği alanların 6 aydan sonra iş aramaktan vazgeçtiğine ve kronik işsize dönüştüğüne işaret eden Selçuk, "Hızlı işe dönüş desteğiyle işsizlik ödeneği alırken 3 ay içerisinde istihdama katılanların sigorta primlerini işsiz kaldıkları süre kadar devlet olarak karşılayacağız. Böylece işsizlik ödeneğinden yararlandırılan kişilerin işsiz kaldıkları süre azaltılacak ve iş gücüne daha çabuk geri dönmeleri teşvik edilecek" dedi.

ESNEK ÇALIŞMA MODELİ

Bakan Selçuk, Türkiye'de esnek çalışma modellerinin Avrupa ülkelerine kıyasla çok düşük seviyelerde olduğunu vurgulayarak istihdamı artıracak istihdam modellerini hayata geçirmek istediklerini belirtti.

Türkiye'nin bu modellere ihtiyacı olduğunu söyleyen Selçuk, "Yarı zamanlı ve esnek çalışma düzenlemesiyle 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki kişilerin istihdama daha kolay katılımını hedefliyoruz. Bu kapsamda belirli süreli iş sözleşmesi en fazla 2 yıl olmak üzere imzalanabilecek. 2 yıl dolduğunda işverenler bu sözleşmeyi aynı işçiyle tekrarlayamayacak" dedi.

YORUM EKLE