Yeni MB Başkanı'ndan ilk açıklama

Yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ilk açıklamasını yazılı olarak yaptı. Ağbal açıklamasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına değinmedi

Yeni MB Başkanı'ndan ilk açıklama

CiddiGazete- Cumartesi günü göreve başlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, bugün ilk açıklamasını yaptı. Ağbal açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir” ifadelerini kullandı.

19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına işaret eden Ağbal şunları kaydetti:

“19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.”

Ağbal'ın açıklamasında, dün akşam Instagram hesabından istifa mektubu paylaşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkında herhangi bir ifade yer almadı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 03:03
YORUM EKLE