Yunanistan krizi Almanya’ya yaradı

Almanya, Yunanistan’a ilk kurtarma paketinin verildiği 2010'dan bu yana Yunan devlet tahvillerinden yaklaşık 2,9 milyar avro faiz geliri elde etti

Yunanistan krizi Almanya’ya yaradı

Almanya’nın, Yunanistan’a ilk kurtarma paketinin verildiği 2010 yılından bu yana Yunan tahvillerinden 2,9 milyar avroya yakın gelir elde ettiği belirtildi.

Alman hükümetinin Yeşiller Partisi’nden gelen bir meclis soruşturmasına verdiği cevap, Almanya’nın Yunanistan'ın kriz sürecinden maddi olarak yararlandığını ortaya çıkardı.

Buna göre, Almanya, Yunanistan’a ilk kurtarma paketinin verildiği 2010 yılından bu yana yaklaşık 2,9 milyar avro faiz geliri elde ederken, yalnızca 2013 ve 2014 yıllarında Avrupa İstikrar Mekanizmasına (ESM) ve Yunanistan'a söz konusu kazançtan bir miktar aktarıldı.

Federal hükumetin cevabına göre, söz konusu gelir büyük ölçüde, Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) tarafından Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Menkul Kıymetler Piyasası Programı (SMP) kapsamında satın alınan Yunan devlet tahvillerinden kaynaklandı.

Bu kâr önce Bundesbank'a ve oradan da federal bütçeye transfer edildi.

Öte yandan, Avro para birimini kullanan Avrupa Birliği üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının Avro Grubu toplantısı bugün Lüksemburg’da yapılacak. Toplantıda, Yunanistan’ın kurtarma programının tamamlanması kararının alınması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 15:46
YORUM EKLE