Zamlar enflasyonu uçuracak!

TCMB, aylık fiyat gelişmeleri raporunda elektrik, doğalgaz ve İstanbul şebeke suyu zamlarının ocak ayında enflasyona yansıyacağını belirtildi

Zamlar enflasyonu uçuracak!

CiddiGazete- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayında yüzde 1.25 artarak 2020 yılını yüzde 14.6 seviyesinde tamamlayan enflasyona ilişkin yayımladığı aylık fiyat gelişmeleri raporunda şunları belirtti:

- Ocak ayında, (enerji) grup enflasyonu üzerinde elektrik, doğalgaz ve İstanbul şebeke suyu fiyat ayarlamalarının etkisi görülecek.

- Yıllık enflasyondaki artışın ana belirleyicisi temel mallar olurken, dayanıklı mal ve giyim gruplarındaki ayrışma sürmüştür.

- Dayanıklı mallarda birikimli döviz kuru etkileri, talep koşulları ve uluslararası metal fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak fiyat artışları alt kalemler genelinde güçlü seyretti.

- Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonu ve eğilimleri yükseldi.

- Bu dönemde petrol fiyatlarındaki artışla birlikte enerji enflasyonu yükselirken, hizmet enflasyonundaki artış görece sınırlı kaldı.

- Gıda grubunda yıllık enflasyon baz etkisiyle sınırlı ölçüde gerilese de, temel girdi niteliğindeki tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmelerin de etkisiyle fiyatlar artış eğilimini sürdürdü.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 10:23
YORUM EKLE