CiddiGazete- 11 Eylül saldırılarından bu yana ABD Dışişleri Bakanlığı, Eymen El-Zevahiri'nin yakalanmasını sağlayacak bilgi veya istihbarat için 25 milyon dolar ödül verileceğini duyurmuştu.

Usame Bin Ladin'in 2011'de ölümünün ardından El Kaide'yi devralan El-Zevahiri, Fransa, Hollanda ve İsviçre'nin yanı sıra Mısır ve Fas'ı da başörtüsü karşıtı politikaları nedeniyle "İslam düşmanları" diye nitelendirerek tehdit etmişti.

Ayrıca Pakistan ve Bangladeş hükümetlerini eleştirerek onları "bizimle savaşan düşmanları" savunmakla suçlamıştı.

Esad'ın öncelikli istekleri belli oldu Esad'ın öncelikli istekleri belli oldu

BİDEN BEYAZ SARAY’DA AÇIKLADI

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'da tespit edilen El Kaide lideri Eymen El-Zevahiri'nin hafta sonu düzenledikleri hava saldırısında öldürdüğünü söyledi.

Biden Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, "Adalet yerini buldu ve bu terörist lider artık yok. Ne kadar sürerse sürsün, nereye saklanırsanız saklanın, halkımız için bir tehdit iseniz, Birleşik Devletler sizi bulur ve çıkarır" dedi. Biden ayrıca, ABD'nin Kenya ve Tanzanya'daki büyükelçiliklerine ve USS Cole'a yönelik saldırıların arkasındaki beyni veya kilit bir rol oynayan Zevahiri olduğunu da söyledi.

EVİNİN BALKONUNUDA ÖLDÜRÜLDÜ

Bu arada, üst düzey bir yönetim yetkilisi gazetecilere “ABD istihbaratı, öldürülen adamın Zevahiri olduğunu çoklu istihbarat akışları aracılığıyla "yüksek güvenle" belirledi. Kabil'de ailesinin diğer üyeleriyle paylaştığı bir "güvenli evin" balkonunda öldürüldü.

Reuters'ın haberine göre, isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan ABD'li yetkililer, Mısırlı bir ilahiyatçı ve genel cerrahi uzmanı olan Eymen Zevahiri'nin Pazar günü Afganistan'ın başkenti Kabil'de saat 06.18'de bir ABD insansız hava aracı saldırısının ardından öldüğünü söyledi.