CiddiGazete- Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, “Dar gelirlilere iki yeni destek, icra, haciz ve konut desteği için çalışmalar tamamlandı, yakında açıklanacak” dediği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile aralarında tartışma konusu olan, dar gelirlilere yönelik destek paketinin ayrıntıları belli olmaya başladı.
Kabinede de değerlendirilen, icra ve haciz sorunlarını çözmeyi amaçlayan paketin ayrıntılarına yer verildi.

TL, komşu paraları karşısında tuş oldu TL, komşu paraları karşısında tuş oldu

9 milyona yakın vatandaşın icra takibine düşen 30 milyar TL civarındaki borcunun tasfiye edileceği paket, iki ayaklı olacak.

VERGİDEN DÜŞÜLECEK

Buna göre, 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek.

Bu amaçla ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek.

Böylece bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak.

DEVLET ÜSTLENECEK

Paketin ikinci ayağını ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak.

Bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

TEMEL İHTİYAÇLARA YÖNELİK BORÇLAR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati düzenlemeyi NTV’ye anlattı.

Bakan Nebati, vatandaşlara destek sağlanacak borçların önemli bir kısmının temel ihtiyaçlara tekabül eden elektrik, su, doğalgaz, telefon aboneliklerinden kaynaklandığını belirtti.

Bakan Nebati, “Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz. Bu borçlarda varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlar alacaklı tarafı oluşturuyor. Borçlular ise gerçek kişi. Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek” dedi.

Düzenleme Meclis’ten yasa çıkarılarak yürürlüğe girecek.