CiddiGazete- CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, en düşük emekli maaşı ile emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin, asgari ücret seviyesine çekilmesi önerisinde bulundu.

İyi Parti'yi sarsan acı haber İyi Parti'yi sarsan acı haber

CHP'li Kaya, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında, dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bir televizyon programında, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarıldığını açıkladığını hatırlattı.

'KILIÇDAROĞLU YILLARDIR SÖYLÜYOR'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yıllardır "en düşük emekli, dul ve yetim aylığının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini" dile getirdiğini anlatan Kaya, "O zaman bunu söylediğinizde Cumhurbaşkanı Erdoğan 'nereden kaynak bulacaksınız?' demişti. Şimdi de dün akşam en düşük emekli aylığının 7 bin 500 lira olacağını açıkladı. Sayın Erdoğan, üç ay önce söyledik, üç yıl önce söyledik, beş yıl önce söyledik; en düşük emekli maaşı, dul ve yetim aylıkları asgari ücret seviyesinde olmak zorundadır" ifadesini kullandı.

'ASGARİ ÜCRET 10 BİN 500 OLMALI'

Asgari ücretin de 8 bin 500 lira değil en az 10 bin 500 liraya çıkarılması gerektiğini savunan Kaya, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin de yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. Kaya, "Emekli ikramiyesi, asgari ücret seviyesinde olmak zorundadır. Hem emekli maaşı hem de emekli ikramiyesi, asgari ücret seviyesine mutlaka çekilmelidir" dedi.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ SORUNLAR

CHP'li Kaya, deprem bölgesindeki sorunların da bitmediğini, iktidarın beceriksizliği nedeniyle depremzedelerin çadır ve konteyner sorunlarının hala çözülemediğini ve bölgedeki eğitim-öğretim faaliyetlerinin de aksadığını ifade etti.