Merkez faiz kararını açıkladı Merkez faiz kararını açıkladı

CiddiGazete- Emeklileri birbirinden ayıran zam uygulaması yüzünden Ocak ayında milyonlarca emekli arasında uçurum biraz daha derinleşecek.

Önümüzdeki Ocak ayında 2.5 milyon memur emeklisine yaklaşık yüzde 49-50 civarında zam yapılırken, sayıları 13.3 milyonu bulan işçi, esnaf ve çiftçi emeklisinin alacağı zam oranı yüzde 37-38 civarında kalacak.

ZAM FARKI DAHA DA ARTACAK

Emekliler arasında kıyamet koparacak zam uçurumu yüzünden bugün 10 bin lira aylık alan iki emekliden birinin cebine önümüzdeki yıl 14 bin 400 lira daha az para girecek. Üstelik uçurum her geçen yıl daha da artacak.

Memur emeklilerine, sendikalı memurlara her 6 ayda bir verilen "toplu sözleşme zammı" kadar artış yapılıyor. Bu kapsamda memur emeklileri, bir anlamda sendikalı gibi toplu sözleşme zamlarından yararlandırılıyor.

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise sendika zammından mahrum bırakılarak sadece geçmiş enflasyon kadar zam alabiliyor.

Oranlardaki farklılık, emekliler arasında yapılan farklı zam uygulanmasından kaynaklanıyor. Yılbaşında memur emeklilerine yüzde 15 oranında toplu sözleşme zammının yanı sıra geçmiş 6 ayın enflasyon farkı ödenecek.

Aralık enflasyonu yüzde 3 civarında çıkarsa memur emeklilerinin alacağı toplam zam yüzde 49.4'ü bulacak.

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise toplu sözleşme zammından mahrum bırakıldıkları için sadece yüzde 37.6’lık zamla yetinmek zorunda kalacak.

YILLIK FARK ÇOK BÜYÜK

Bugün 10 bin lira alan memur emeklisinin aylığı yılbaşında yaklaşık 14 bin 900 liraya yükselirken, aylığı 10 bin lira olan işçi emeklisinin zamlı aylığı 13 bin 700 lirada kalacak.

İşçi emeklisi, memur emeklisine göre her ay 1.200 lira eksik aylık alacak. Temmuzda her iki emekli grubuna da örneğin yüzde 20 oranında eşit zam yapılsa bile memur emekli aylığı 17 bin 880 lira, işçi emekli aylığı 16.440 lira olacak. Aylık fark bin 440 liraya yükselecek. Üstelik bu fark her yıl daha da açılacak.