CiddiGazete- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Kasımda Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 84,39’a ulaşırken aylık yüzde 2,88 olarak duyuruldu.

Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise kasımda aylık enflasyonu yüzde yüzde 4,24 yıllık enflasyonu ise 170,70 olarak hesapladı.

Yeni yılda emekli ve çalışanların maaşlarına yapılacak zam açısından TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları kritik önem taşıyor.

Memurlar ve memur emeklileri bu rakama göre enflasyon farkı almaya hak kazanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 aylık enflasyon oranı kadar yeni yılda zam alıyor.

TÜİKverilerine göre enflasyon kasım ayında 2,88 artarken, yıllık bazda artış yüzde 84,39 oldu. Temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon farkı yüzde 14,04 oldu.

MEMURLAR NE KADAR ZAM ALACAK?

Böylece temmuzda yüzde 7 zam alan memur, sözleşmeli personel ve memur emeklisi için 7 puanın üstünde "enflasyon farkı" oluştu.

Toplu sözleşme gereği memurlar ocakta yüzde 8 zam alacak. Buna yüzde 7,04'lük enflasyon farkı eklendiğinde bu rakam yüzde 15,04'e ulaştı.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ

Sanayide kullanılan gaza indirim yapıldı Sanayide kullanılan gaza indirim yapıldı

Geriye dönük altı aylık TÜFE artışı kadar zam alan işçi ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı da kasım sonu itibariyle yüzde 14, 04 oldu. Ancak kesin rakamlar 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek.

REFAH PAYI VERİLECEK Mİ?

NTV’nin aktardığına göre, bu rakamların üzerinde bir “refah payı” düzeltmesi olup olmayacağı ise belirsiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılbaşında refah kayıplarını telafi edecek adımlar atacaklarını ifade etmişti.