CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından SGK ve Bağkur emeklilerine yüzde 5 zam yapılacağını açıkladı.

Erdoğan, yüzde 5 artışla işçi emeklilerine yapılacak zam oranını yüzde 42,6'ya yükselttiklerini söyledi.

Böylece SGK ve Bağkur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapıldı. SGK ve Bağkur emeklilerinin Ocak 2024'ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6'ya yükseldi. Ayrıca emekli maaşı alt sınırı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldı.

Kredi kartında yeni düzenleme Kredi kartında yeni düzenleme

YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR

SGK ve Bağkur emekli aylıklarında sağlanacak yüzde 5 oranındaki ilave artışın maaşlara yansıması için yasal düzenleme gerekiyor.

Meclis süreci ise yarın başlayacak. Meclis Plan Bütçe Komisyonu, AKP tarafından hafta başında Meclis Başkanlığı'na sunulan istihdamın desteklenmesine ilişkin düzenlemeleri içeren 10 maddelik kanun teklifini görüşmek üzere yarın saat 11.00'de toplanacak.

NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK?

Söz konusu teklifin yarın komisyonda kabul edilmesinin ardından gelecek hafta Genel Kurul'da ele alınarak yasalaşması bekleniyor.

Düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte emekli aylıklarında enflasyon oranındaki yüzde 37.5'in üzerine ilave 5 puanlık artış için Meclis süreci tamamlanmış olacak.

İşçi emeklilerinin aylıklarının ödenmesine bugün başlandı. Enflasyon oranındaki yüzde 37.5 artış üzerinden aylıklarını alan emeklilere 5 puanlık fark ödemesi kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte yapılacak.