CiddiGazete- Türk milliyetçileri, üst üste gelen vefat haberleriyle sarsıldı. Ülkü Ocakları yapısının ilk ulusal teşkilatı olan "Ülkü Ocakları Birliği"nin kurucu genel başkanı İbrahim Doğan'ın ardından hayatını Türk dünyası çalışmalarına adayan Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce (78) de vefat etti.

Erdoğan Aslıyüce'nin cenazesi yarın öğle namazını müteakip İstanbul Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Aynı zamanda eski sendikacı olan Erdoğan Aslıyüce, Kırıkkale'de Türk Metal Sendikası çatısı altında uzun yıllar aktif sendikacılık görevinde bulundu.

Aslıyüce, Türk dünyasına geziler düzenleyerek Anadolu Türklüğü ile orta Asya'daki Türk illeri arasında köprü oldu.

Vakfının adını taşıyan "Yesevi Dergisi"ni 300 sayı çıkaran ve yüzlerce konferans veren Erdoğan Aslıyüce 40 kitap yazdı.

ERDOĞAN ASLIYÜCE KİMDİR?

1946 yılında Kırıkkale'nin Delice ilçesinde doğan Erdoğan Aslıyüce, 1970 yılında Makine Kimya Endüstrisi'nde çalışmaya başladı.

Daha sonra 1982'de İstanbul Türk Metal Sendikası Kurucu Başkanı olarak görev yaptı ve 1996 yılına kadar kurumun İstanbul Şube Başkanlığı'nda bulundu.

Türkeş'in danışmanı hayatını kaybetti Türkeş'in danışmanı hayatını kaybetti

1972 yılında arkadaşlarıyla birlikte "Dur Yolcu Gazetesi"ni çıkardı. Bunun yanında 1980 senesinde Konya'da Konevi Dergisi'ni yayımladı.

1 Mart 1993 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi Vakfı'nı kurdu. 1994 yılında Yesevi Yayıncılık Şirketi'ni açtı. Ayrıca 1 Ocak 1994 tarihinden bu yana aylık olarak Yesevi Dergisi'ni çıkardı.

Erdoğan Aslıyüce, Japonya, Çekoslovakya, İngiltere, Kanada, ABD, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Yugoslavya, Romanya, Tuva, Hakasya, Tataristan, Başkurtistan, Altay Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya, İsviçre, Tayland, Sudan, Tayvan, Hong Kong, Kırgızistan, Özbekistan, İsrail, Arnavutluk, Moldavya, Gagavuz, Pridnestroya, Singapur, Suriye, Yakutistan gibi pek çok bölgeyi gezerek 40'tan fazla kitap yazdı.

Aslıyüce, Küçük Ayasofya semtindeki Yesevi Vakfı'nın merkezinde her pazar günü konuklarına kahvaltı ikramının yanısıra seminerler düzenleyerek Türk dünyasının uyanışına katkıda bulundu.

Editör: İbrahim KANBUR