CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen G20 zirvesindeki görüşmesi sona erdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD'li mevkidaşı Anthony Blinken'ın da katıldığı görüşme, 1 saat 10 dakika sürdü. Beyaz Saray, görüşmenin 20 dakika süreceğini öngörüyordu.

'İYİ BİR GÖRÜŞME YAPMAYI PLANLIYORUZ'

Görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD'li bir gazetecinin "Türkiye'ye F-16'ları vermeyi planlıyor musunuz?" sorusuna Biden, "İyi bir görüşme yapmayı planlıyoruz" cevabını verdi.

Biden, insan hakları meselelerini gündeme getirip getirmeyeceği ve Türkiye'nin Rusya'yla çok yakın olduğuna inanıp inanmadığına yönelik soruları cevaplamadı.

MASADAKİ KONULAR

Liderlerin son dönemde iki ülke arasındaki en önemli sorun olan F-35 ve F-16 savaş uçakları, Suriye, Libya ve S-400 konularını ele alması bekleniyordu. Çünkü Türkiye, çıkarıldığı F-35 savaş uçağı programında harcadığı 1.4 milyar dolara karşılık ABD’den F-16 almak istiyor.

Biden ve Erdoğan ilk telefon görüşmesini nisan ayında yapmış, haziranda da Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Zirvesi kapsamında ilk kez yüz yüze görüşmüştü.