CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 2,5 saat süren bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Emekli maaşlarına yapılacak zamlarının bütçeye yük getireceğini söyleyen Erdoğan, artışın mümkün olmadığını belirtti.

Ocak ayında yapılan yüzde 49.25'lik emekli zammının ardından 16 milyon emekli vatandaş hükümete tepki gösterirken, iktidar en düşük emekli maaşını yalnızca 2 bin 500 lira artırarak 10 bin liraya çıkarmıştı.

31 Mart seçimleri öncesinde Erdoğan'ın emeklilerin tepkisine kayıtsız kalmayacağı ve ikramiye ile maaşlarda yeni bir artışa gideceğine yönelik yandaş basının yalan haberleri, bakanlar kurulu toplantısının ardından bir kez daha çöp oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşlarını kendi iktidarları döneminde "çok iyi şartlara" taşıdıklarını iddia ederek, mevcut maaşlarda bir artış yapmalarının bütçe nedeniyle mümkün olmadığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

İyi Parti kurultayı için flaş karar İyi Parti kurultayı için flaş karar

"EMEKLİNİN BEKLEDİĞİ MAAŞ ARTIŞINI KARŞILAYAMIYORUZ"

- Elbette yaşanan sıkıntıların farkındayız. Geçtiğimiz günlerde, emekli maaşlarına şu kadar zam yapacağız diyen muhalefetin ne kadar boş konuştuğunu örnekleriyle anlattım.

- Sözü edilen artışları, ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim ve sağlık harcamalarının tamamını buraya aktarsak ve kamu çalışanlarına maaş vermesek bile karşılayamıyoruz.

- Bu demek değil ki, emeklilerimizi ve çalışanlarımızı hayat pahalılığının pençesine terk edeceğiz.

- Tam tersi, gelirlerimizi artırarak, kazançlarımızı yukarı çekerek çalışan ve emeklilerimizin gelirlerini artıracağız.

- Hiçbir insanımızı darda bırakmayacak, göz göre göre sıkıntı çekmesine müsaade etmeyeceğiz.

- Milletimizden bize güvenmesini, inanmaya devam etmesini ve destek ile dualarını üzerimizden çekmemelerini istirham ediyorum.

Öte yandan yandaş medya, son günlerde artarak devam eden "emekliye müjde" haberleri karşısında Erdoğan'ın bugünkü sözlerine yer vermedi.