CidiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası açıklama yapan Erdoğan, Akbelen'de ağaç kesimine karşı eylem yapan bölge halkı ve yaşam savunucuları için "çevreci marjinaller" dedi. Akbelen'deki eylemleri "provokatif" olarak nitelendiren Erdoğan, "Avrupa'nın hiçbir yerinde kömürle üretimin artılmasına karşı çıkılmazken, Türkiye'de ağaç sevgisi adında provokatif eylemler yapılmaktadır. Ülkemizin ormanlarının arttığı ilgili kurumlar tarafından sürekli olarak açıklanmıştır. Kampanyaları ağaç sevgisiyle izah edemeyeceğimiz açıktır" dedi. Güney Ege'de kullanılan elektriğin neredeyse üçte ikisin üreten Akbelen Termik Santrali'nin "milli bir değer" olduğunu söyledi.

Erdoğan, ekonomik tabloyu da değerlendirdiği açıklamasında Türkiye'nin rekorlar kırarak ilerlediğini ve enflasyonu düşüreceklerini savundu.

Jill Biden lider eşlerini ağırladı Jill Biden lider eşlerini ağırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayında sıfır zamla açlığa mahkum edilen yaklaşık 9 milyon emekliyi görmezden geldi ve büyük tepkiler karşısında değerlendirme yapmadı. Erdoğan, paylaştığı rakamlar üzerinden Türkiye'de ekonominin başırılı bir seyir süreci yaşadığını iddia etti.

İHRACATTA TEMMUZ AYI REKORU

Emekli karnını doyurmakta zorluk çekerken Erdoğan, Temmuz ayında ihracat rekoru kırıldığını söyleyerek şöyle dedi: Bu sene İDEF 23'te gurur verici gelişmeleri görmüş olduk. İmzalanan sözleşmelerin proje hacmi 56,5 milyar liradır. İDEF 23 imzalanan anlaşmalarla kendi rekorunu kırmıştır.

Temmuz ayı ihracat rakamları yakaladığımız ivmenin artarak sürdüğünü gösteriyor. İhracatımız 20 milyar 93 milyar dolar oldu. Bu rakamla en yüksek Temmuz ayı değerine ulaşmış olduk. Temmuz itibariyle son 12 aylık ihracatımız 253 milyar doları buldu. Bir diğer sevindirici gelişme orta yüksek ve yüksek teknolojili ürün ihracatı oranının artmasıdır. Türkiye için çalışan üreten Türk ürünlerini dünyanın dört bir yanına ulaştıran ihracatçılarımızı canı gönülden tebrik ediyorum.

Eylül ayında açıklayacağımız orta vadeli programın 85 milyonun tamamına rehberlik edeceğine inanıyoruz.

FINDIK ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI

16 ilimizde yaklaşık 500 bin çiftçimizin geçim kaynağı olan fındık alım fiyatlarını değerlendirdik. Fındık ihracatının ekonomimize yıllık katkısı 2 milyar doları buluyor. TMO'yu yeniden görevlendirdik. Fındık alım fiyatları yüzde 50 sağlam iç Giresun kalite için kilogram başına 84 lira, revant için 82 lira 50 kuruş olarak belirlenmiştir.