CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, coronavirüs nedeniyle ara verilen milletvekilleriyle istişare toplantısının ilkini dün partisinin genel merkezinde gerçekleştirdi.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda, milletvekilleri bölgelerinin sorunlarının yanı sıra, parti politikalarına ilişkin görüş ve önerilerini de dile getirdi.

Toplantıda, bazı milletvekilleri ise partinin 2021 koşullarına göre yeni bir söylem geliştirerek güçlü bir çıkış yapması gerektiğini vurguladı.

"İNŞALLAH..."

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre, toplantıda Erdoğan, kısa bir konuşma yaptı ve daha çok milletvekillerinin önerilerini dinleyip, not aldı.

Partisinin yeni anayasa çalışmaları hakkında Erdoğan, Türkiye'de şimdiye kadar hep darbeler sonrasında anayasa yapıldığını belirterek, "İlk kez gündemimizde sivil anayasa var ve bunun heyecanını yaşıyoruz. İnşallah sivil anayasa da bize nasip olacak" görüşünü dile getirdi.

ERDOĞAN'DAN MERVE KAVAKÇI'NIN KIZIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Toplantıda gündeme gelen konulardan birisi de Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile NATO Zirvesi'nde ilk kez yüz yüze yaptığı görüşmede çevirmen olarak Kuala Lumpur Büyükelçisi ve eski Fazilet Partisi Milletvekili Merve Kavakçı'nın kızı Fatma Abushanab'ın tercüman olarak görevlendirilmesine yönelik muhalefetin eleştirileri oldu.

Erdoğan, Abusahanab'ı çok iyi İngilizce bilmesi nedeniyle tercih ettiğini belirtirken, eski ABD Başkanı Trump'la görüşmesinde de aynı ismin görev aldığını, bir anısını da anlatarak şöyle açıkladı:

"Fatma kızımız, Trump döneminde de benim tercümanım olarak bir toplantıya katılmıştı. O zaman Trump bana, Fatma kızımızın İngilizceye çok hakim olduğunu söyledi ve nerede öğrendiğini sordu. Ben de 'Teksas'ta' deyince Sayın Trump, 'Ben de Teksaslıyım. Teksas aksanını herkes bilmez. Her liderin dile hakimiyeti olan güvenilir bir tercümanı olması gerek' dedi.

"Aynısını Biden da söyledi. Yani Sayın Trump da Biden da, Fatma kızımızın İngilizcesinden övgüyle söz ederken, tebrik ederken bizimkiler burada başörtülü vesaire diye eleştirdiler."

Erdoğan, resmi görüşmenin kayıtlara girmediği eleştirilerinin de haksız olduğunu belirterek, bütün görüşmelerin tutanakla kayıt altına alındığını ifade etti.

"HALKIN GÜNDEMİNDE SEDAT PEKER YOK"

Toplantıda bir milletvekili, organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in iddialarının sosyal medyada gündem olduğunu, ancak bunun halkta bir karşılığı olmadığını belirterek, "Zaten gereken bir şey varsa yargı yapacaktır. Halkın gündeminde bunlar yok" değerlendirmesinde bulundu.

"SOSYAL MEDYA GÜNDEMİNİN PEŞİNE TAKILMAYIN"

Erdoğan'ın da sosyal medyadaki konuların, ülkenin gündeminin önüne geçemeyeceğini belirterek milletvekillerine halkla yüzyüze temas kurmaları, sosyal medya gündeminin peşine takılmamaları uyarısında bulunduğu belirtildi.

TBMM'nin gündemindeki konuları tamamlaması halinde Temmuz'un ilk yarısından önce tatile gireceğini anımsatan Erdoğan'ın, "Bunlar, vatandaşın gündemi olmayan, sokakta karşılığı bulunmayan konular, bunlar bizim gündemimizin önüne geçmesin. Meclis tatile girdikten sonra illerinize gidin, her yere en ücra köşelere ulaşın. Sıkmadığınız el kalmasın" talimatı verdiği öğrenildi.

"2021 SÖYLEMLERİYLE..."

Yansıyan bilgilere göre bazı milletvekilleri de parti politikalarına ilişkin önerilerde bulundu.

Partinin kuruluş yıllarındaki söylemlerinin halkta olumlu karşılık bulduğu ancak günün koşullarına göre yeni bir söylemle yola çıkılması gerektiğini ifade milletvekilleri, "Artık bugün insanların talepleri, beklentileri değişti. 2001'deki söylemlere dönmek yerine, 2021 şartlarına göre yeni bir söylemle güçlü bir çıkış yapmalıyız" görüşünü dile getirdi.

Bazı milletvekilleri ise partinin geçmiş yıllarda bölge toplantıları yaptığını ve böylece batıdaki milletvekillerinin doğulu seçmenin taleplerini yerinde görme olanağı bulduğunu belirterek, benzer toplantıların yeniden yapılmasını istedi.

Erdoğan'ın ise bu önerileri not aldığı, yorum yapmadığı belirtildi.