CiddiGazete- İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde "polis intiharları ve tarikat örgütlenmeleri" de gündeme geldi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında tartışma çıktı.

Murat Bakan, polis intiharlarına ilişkin Soylu'ya "Bunlar intihar değil cinayet, faili de sizsiniz" dedi. Soylu ise "FETÖ ağızlısın" şeklinde karşılık verdi. Soylu'nun cevabına karşılık ise Bakan, polis ve jandarma içerisindeki tarikat örgütlenmeleri iddialarını anımsattı. Bakan, şunları kaydetti: "Polisin, askerin hakkını savunuyorum diye zoruna gidiyor Soylu'nun. Mesela jandarmanın 1 nolu harici elbisesi (Jandarmanın görev kıyafeti) neden siyah oldu? Kim önerdi? Bunda Menzil tarikatının renginin siyah olmasının etkisi var mı? Bu ve buna benzer çok soru var yanıtlanması gereken. Kadrolar bölüştürülüyor. FETÖ'den boşalan yerlere hızla başka cemaat ve tarikatları yerleştirme yoluna gittiler."

İyi Partili vekiller saldırı için ne dedi? İyi Partili vekiller saldırı için ne dedi?

CHP'li Bakan, "Jandarma Personel Başkanlığı'nda bir cemaatin, istihbarat başkanlığında başka bir cemaatin etkin olduğu, bu cemaatler arasında özellikle atama dönemlerinde sert fikir ayrılıklarının yaşandığı iddiaları, bazı rütbelilerin 'şeyhi gözlerine sürme çektiği' için kendisi de gözlerine sürme çekerek içtimaya çıktığı" iddialarını da anımsattı.

SOYLU'YU DEĞİL VALİYİ ARAMIŞ

Bütçe görüşmelerinde söz alan CHP'li Engin Özkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İstiklal Caddesi'ndeki saldırıya ilişkin Soylu'yu değil İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'yı aradığını öne sürdü. TİP'li Ahmet Şık, "Reisin senden değil de neden validen bilgi alıyor?" dedi. (Cumhuriyet)