CiddiGazete- Gündemdeki erken seçim tartışmaları bir kenara bırakılırsa 2023’te yapılacak seçimde 7 milyona yakın gencin ilk kez sandık başına gitmesi bekleniyor. AKP, Z kuşağı olarak adlandırılan bu gençlere ulaşabilmek için dijital medya çalışması yürütüyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, 92 sayfalık dijital medya raporunun sunumu yapıldı.

Raporda Youtube’da bir günde ünlü olanların yanı sıra Acun Ilıcalı’nın geçtiğimiz günlerde Instagram üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayının 3 milyon kişi tarafından izlenmesi de örnek gösterildi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın yaptığı sunumu dinleyen Erdoğan, yasa çalışmasının bir an önce Meclis gündemine gelmesi talimatı verdi.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre, raporda gençlerle ilgili saptamalar özetle şöyle:

7 MİLYON Z KUŞAĞI OY VERECEK

“16-23 yaş olan ve Z kuşağı olarak adlandırılan nesilden 7 milyona yakın genç 2023’te ilk kez oy kullanacak. Onların içinde doğdukları yeni medya düzeni, veri ve içerik sağlayıcılar tarafından devlet otoritesi, egemenliği ve siyaseti de aşan bir meydan okumayla karşımıza çıkmaktadır. Buna cevabımız dijital Türkiye ile olmalıdır.

INSTAGRAM’DA 3 MİLYONLUK CANLI YAYIN

Youtube’da bir günde ünlü olan şarkıcılar milyonlarca kez izleniyor. Acun Ilıcalı’nın hiçbir televizyon kanalında ulaşılamayacak biçimde Instagram canlı yayınında anlık 3 milyon seyirciye ulaşması medya düzenindeki değişime bir örnek.

CAMBRİDGE ANALYTİCA VAKASI

Z kuşağı için sosyal medya çok önemli. Eğer belirttiğimiz gibi oy verme davranışı dijital mecralar tarafından doğrudan manipüle edilebiliyorsa, bunun örneklerini açıkça ortaya koyan belgesel filmler Cambridge Analytica vakasını bizlere anlatıyorsa, bu yeni Z kuşağı genç seçmen kitlesi başta olmak üzere tüm kullanıcılar yeni bir farkındalıkla donatılmalıdır.

24-37 yaş arasındaki milenyum kuşağı video ve televizyonu internet üzerinden daha çok takip etmeye başladı. 16-23 yaş arasındaki Z kuşağı ise salgınla birlikte daha çok çevrimiçi içeriğe yöneldi.

4 AŞAMALI EYLEM PLANI

Rapora göre eylem planı 4 aşamadan oluşacak. Buna göre,

Birinci aşamada etik farkındalık oluşması hedeflenecek. 12 maddelik etik kuralların daha iyi kullanılması da sağlanacak.
İkinci aşamada dijital farkındalık olacak. Bu kapsamda ilk olarak Z kuşağına yönelik farkındalık çalışması yapılacak. Z kuşağı için ‘dezenformasyon’la mücadele edilecek.
Üçüncü aşamada yerel ve küresel farkındalık yer alacak ve konuyla ilgili yasallaşma fazına geçiş sağlanacak.
Dördüncü aşamada ise ‘yasal düzenleme’ olacak.

YASAL HAZIRLIK

Sosyal medya ile ilgili kanun çalışması için hazırlıkların başladığının ifade edildiği raporda, Fransa’da sosyal medyada bulunan “zararlı” içeriklerin 60 dakika içinde kaldırılmasını zorunlu yapan kanun örnek gösterildi.

Raporda, “Ülkemizde de sosyal medyayı terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edecek, nefret, tehdit, taciz, hedef gösterme gibi suçları işleyecek şekilde kullananlara karşı tedbirler öngören geniş bir kanun tasarısı hazırlama ihtiyacı hasıl olmuştur” ifadelerine yer verildi.