CiddiGazete- Adana’da Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli’nin adını taşıyan köprünün temeli 30 Mart 2016 tarihinde, Bahçeli’nin de katıldığı bir törenle atıldı.

215 milyon liraya ihale edilen köprünün 2018 yılının Ekim ayında bitirilmesi planlandı ancak aradan 4 yıl geçmesine rağmen sadece üçte birlik kısmı tamamlanabildi.

600 MİLYON TL’LİK EK MALİYET

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bir süre önce yaptığı açıklamada, önceki belediye döneminde 215 milyona yapılması planlanan köprüye 120 milyon TL harcandığını fakat projenin daha sonra iptal edildiğini söyledi.

İnşaatı yapan firmadan projeyi yenilemesini istediklerinde 600 milyon TL’lik bir tutarla karşılaştıklarını belirten Karalar, “Biz göreve seçildikten sonra Sayın Bahçeli’nin ismini taşıyan bu köprünün tamamlanması için projeye 40 milyon TL aktardık ancak projeyi yapan firma bize tam 600 milyon TL’lik bir maliyet çıkardı” dedi.

ERDOĞAN DEVREYE GİRDİ

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Devlet Bahçeli’nin adını taşıyacak köprü için Erdoğan’ın devreye girdiğini ve 700 milyon liralık bir kaynak aktarıldığını yazdı.

Selvi, “Adana’da trafiği önemli ölçüde rahatlatacak olan Devlet Bahçeli köprüsünün temelleri 30 Mart 2016 tarihinde atılmıştı. Ancak büyükşehir belediye başkanlığını CHP’li Zeydan Karalar kazanınca, finansal gücün yeterli olmadığı gerekçesiyle yapımı durdurdu.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan olaya el koydu. Devlet Bahçeli köprüsünün yarım kalmasına gönlü el vermeyen Erdoğan, Ulaştırma Bakanlığı’nın yapması için talimat verdi. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından köprünün yapımı için ayrılan 700 milyon TL’lik kaynak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe girdi.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile konuştum. “Devlet Bahçeli Köprüsü’nü yapıp Adana’ya rahat bir nefes aldıracağız” dedi” ifadelerini kullandı.