CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Milli Park Alanı’nda Malazgirt Zaferinin 949. Yıl Dönümü Kutlama Programı’nda konuştu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- Dün Ahlat’ta ecdadın mezarlarını ziyaret ile başlayan gece geç saatlere kadar süren yoğun bir program icra ettik. Gençlik kampımızın açılışını gerçekleştirdik.

- Ahlat’ta inşa ettiğimiz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bölge valilerimizle bir araya geldik.

- Van Gölü üzerinde yapılan ses ve ışık gösterilerini Ahlat Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden takip ettik. Dün geceyi tamamladık. Bu coğrafya hem bizim hem insanlık için kutlu bir coğrafyadır.

- Bizim medeniyetimiz bir fetih medeniyetidir. Biz de ecdadımızın izinden giderek, hakkı ve hukuku hakim kılarak gelecek nesillere emanet etmenin gayreti içindeyiz. Bizler milletçe kenetlendiğimiz dönemlerde büyük zaferler kazandık.

- Türkleri Anadolu’dan kovma hevesi Haçlı Seferlerini başlamasına sebep oldu. Anadolu’nun Türkler tarafından fethedilmesi sadece Bizans’ta değil, Avrupa’da da büyük bir hüsranan sebep olmuştur.

- Bizi vatansız bırakmayı başaramadılar. Bizans’ın mirası Fatih Sultan Mehmet Han ile birlikte Osmanlı’ya geçmiştir.

"TÜRKİYE’NİN SINANACAK BİR ÜLKE OLMADIĞINI HERKES GÖRECEK"

- Bizans’ın varisliğine bile layık olamayanların bugün arkalarına Avrupalıları alarak haksızlık, hukuksuzluk, korsanlık peşinde koşmaları tarihten ibret alamadıklarının işaretidir.

YUNANİSTAN’A SERT TEPKİ

- Türkiye hakkı olan neyse alacak, taviz vermeyeceğiz. Ege’de sahte kabadayılık peşinde koşmaları mezarlıkta ıslık çalma psikolojisinin tezahüründen başka bir şey değil.

- Türkiye’ye yönelik ameliyat yapma hevesleri kursaklarında kalanlar, aradıkları fırsatı bulamayacaklardır. Muhataplarımızı kendilerine çekidüzen vermeye, mahvolmalarına yol açacak yanlışlardan uzak durmaya davet ediyoruz.

- Türkiye’nin artık sabrı sınanacak, kararlılığı, imkanları ve cesareti test edilecek bir ülke olmadığını herkesin görmesini istiyoruz.

- Biz nasıl kimsenin toprağına, egemenliğine, çıkarına göz dikmiyorsak, kendimize ait olanlardan da asla taviz vermeyeceğiz.

- Türkiye’nin artık sabrı sınanacak, kararlılığı, imkanları ve cesareti test edilecek bir ülke olmadığını herkesin görmesini istiyoruz. Yaparız diyorsak yaparız ve bedelini de öderiz. Varsa bedel ödeme pahasına karşımıza çıkmak isteyen buyursun gelsin, yoksa çekilsinler önümüzden biz kendi işimize bakalım.

"ZULME ENGEL OLAMADIYSANIZ ORAYI FETHETTİK DİYEMEZSİNİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt zaferinin Türk ve dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

- Büyük zaferin ardından şehir şehir, köy köy Anadolu’nun fethi gerçekleşti. Malazgirt Ovası’ndan başlayıp Ege ve Marmara kıyılarına kadar ilerleyen ecdadımız bu toprakları vatan edindi.

- Çünkü bizim medeniyetimiz fethetmek işgal etmek, yağmalamak değildir. Fethetmek Allah'ın emrettiği adaleti o beldede hakim kılmaktır.

- Eğer ele geçirdiğimiz bir yerde adaleti tesis edemediyseniz, zulme engel olamadıysanız orayı fethettik diyemezsiniz. Asıl olan gönüllerin fethedilmesidir. Milletimiz fethettiği beldelerde önce zulmü ortadan kaldırmıştır, adaleti tesis etmiştir.

- Bizim medeniyetimiz bir fetih medeniyetidir. Rumlar dışındaki bütün milletler Ermeni, Süryanilere karşı acımasız inkar politikası uygulayan Bizans zulmü, bu fetihle sona ermiştir.

- Ecdadımız tarihin hiçbir devrinde emperyalist zihniyetle hareket etmemiştir. Fethettiği nice beldeleri en modern imar etmiş, insanlara dinlerini, dillerini, kültürlerini yaşatma imkanı tanımıştır.

- Tarih fethettiğimiz bütün beldelerde güveni huzuru hoşgörüyü ve refahı hakim kılmak için milletçe verdiğimiz büyük mücadelenin şahididir.

- Bugün dahi birçok şehrimizde bir arada görebileceğimiz farklı medeniyet sembolleri bizim farklılıkları zengin olarak gören kadim anlayışımızın tezahürüdür.

- Biz de ecdadımızın izinden giderek ülkemizi ayak bastığımız her yeri imar ederek, adaleti tesis ederek, hakkı ve hukuku hakim kılarak gelecek nesillere emanet etmenin gayreti içindeyiz.