CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin büyük yıkım yaşattığı Osmaniye'yi ziyaret etti. Erdoğan'a, uzun yıllardır memleketine gitmemiş olan Devlet Bahçeli de eşlik etti.

osmaniye 212

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nde açıklamalarda bulan Erdoğan, konuşmasında hakaretleri peş peşe sıralayarak, "Her ne kadar ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler devlet yok iktidar yok diyorlarsa bunların gözen gözü kör, duyan kulakları sağır, kalpleri mühürlenmiş" dedi. Erdoğan'ın isim vermeden, "Çıkmış birisi Kızılay nerede diyor? Be ahlaksız, be namussuz, be adi..." ifadelerini kullandığı konuşmasından satır başları şöyle:

- Osmaniyeli vatandaşlarımla birlikte tüm depremzedelerimize geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Dün Hatay merkezli 6.4 ve 5.8 gücündeki iki depreme biz de Kahramanmaraş'ta yakalandık. Bu depremde de kayıplarımız oldu.

- 6 Şubat'tan bu yana yaşadığımız depremler nedeniyle yüreğimize düşen ateşi anlatmakta kelimeler yetersiz kalıyor. Acımızla beraber kayıplarımızın sayısı da artıyor. Deprem bölgesinde hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bini geçerken 115 bin yaralı kurtarıldı.

- Enkaz kaldırma çalışmalarında sona geldikçe acımızla beraber kayıplarımızın sayısı artıyor.

- Dün Hatay ve Kahramanmaraş'ı ziyaret ettik. Her ne kadar birileri önemsizleştirmek istese de sadece ülkemizin değil insanlık tarihinin en büyük afetiyle karşı karşıya olduğumuz bir gerçektir.

- Şartların zorluğuna bakmadan devlet ve millet olarak yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz.

- Depremine etkilediği bölgenin genişliği çetin kış koşulları ilk etapta çalışmalarımızı zorlaştırsa da tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız.

MUHALEFETİ HEDEF ALDI

- Her ne kadar ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler devlet yok iktidar yok diyorlarsa bunların gözen gözü kör, duyan kulakları sağır, kalpleri mühürlenmiş. İlk günden beri devlet askeriyle jandarmasıyla 11 ilimizde yerini almıştır.

- Bilim insanları 6 Şubat günü maruz kaldığımız deprem felaketini dünyada karada meydana gelen en şiddetli deprem olarak tarif ediyorlar. Bölgeye yaptığımız ziyaretlerde yıkımın şiddetini bizzat yerinde görme imkanım olmuştu.

- Dün Hatay ve Kahramanmaraş'ı tekrar ziyaret ettik. Dün birileri önemsizleştirmek istese de insanlık tarihinin en büyük tabii afetlerinden biriyle karşı karşıya olduğumuz gerçektir.

- Hayata yeniden tutunmaya çalışıyoruz. Gerek bölgenin genişliği gerek çetin kış koşulları çalışmaları zorlaştırsa da tüm imkanları şehirler için seferber etmiş durumdayız.

"AHLAKSIZ, NAMUSSUZ, ADİ"

- 13 bine yakın iş makinesi sevk ettik. Ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler "Devlet yok, iktidar yok" diyorlarsa da bunların gören gözü kör, kalpleri mühürlenmiş.

Kılıçdaroğlu: Meral Hanım Asena'dır, korkutamazsınız Kılıçdaroğlu: Meral Hanım Asena'dır, korkutamazsınız

- İlk günden itibaren devlet polisiyle, askeriyle, jandarmasıyla beraber 11 ilimizde yerini almıştır. Tüm hizmetler için 271 bin görevlimizle vatandaşımızın imdadına koştuk. Ama terbiyesiz terbiyesizliğini bırakmaz.

- Çıkmış birisi "Kızılay nerede" diyor. Be ahlaksız, namussuz, adi... Kızılay 2,5 milyon insana yemek ulaştırıyor.

- Böyle vicdansızlık olur mu? Enkaz kaldırma çalışmalarını yürütürken geçici barınma merkezlerini devreye alıyoruz.

- Bölgeye sevk edilen 300 bin çadırın kurulumuyla 3 milyon 265 bin battaniyenin dağıtımı gerçekleştirildi.

- Hâlihazırda 865 bin vatandaşımız çadırda. 23 bin 500 vatandaşımız konteynerlerde. 376 bin vatandaşımız da bakanlıklarımıza bağlı yurtlarda ikamet ediyor.

"1 YIL MÜSAADE EDİN"

- Yaşadığımız afetten 85 milyon olarak hepimizin çıkarması gereken dersler olduğu açıktır. Eksiklerimizi gidermemiz büyük önem arz ediyor.

- 17 Ağustos sonrası attığımız adımların ne kadar doğru olduğunu tecrübe etmiş olduk. Gerekirse tüm yasal altyapıyı oluşturacak ona göre adımlar atacağız.

- Şehirlerimizin tarihi, kültürel ve sosyolojik dokusunu koruyarak hepsini ayağa kaldıracağız. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza 1 yıl içerisinde konutlarını teslim etmeye başlayacağız.

- Konutlarımızın hiçbiri zemin +3 ve +4 katı geçmeyecek. Vatandaşlarımızdan 1 yıl müsaade etmelerini istiyorum. Devlet ile millet arasına fitne sokmaya çalışanlara prim vermeyin. Türkiye düşmanlığı yapanlara kulak asmayın.