CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'ın başkenti Cidde'ye gitti.

Erdoğan'dan önce Arabistan'a ulaşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, Cidde Havalimanı'nda Erdoğan'ı karşıladığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından Erdoğan'ı karşılama anındaki fotoğraflarını paylaşan Yaşar Yıldırım, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi'yi Suudi Arabistan ziyaretleri sebebiyle Cidde'de karşıladık. Allah gayretlerini arttırsın, emeklerini zayi etmesin" dedi.

GÖRÜŞMELER BASINA KAPALI GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud tarafından resmi törenle karşılandı.

Al-Salam Sarayı'ndaki törende, iki ülkenin milli marşları çalındı.

Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman heyetlerini birbirine takdim etti.

Erdoğan ve Selman, basına kapalı gerçekleştirilen baş başa görüşmenin ardından akşam yemeğinde bir araya geldi.

VELİAHT PRENS'LE DE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile de görüştü.

Al-Salam Sarayı'ndaki görüşme yine basına kapalı gerçekleştirildi.

ERDOĞAN SOSYAL MEDYADAN AÇIKLAMA YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suudi Arabistan'la sağlık, enerji, gıda güvenliği, tarım teknolojileri, savunma sanayi, finans gibi alanlarda iş birliğimizi artırmanın müşterek menfaatimize olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud'un davetlisi olarak Suudi Arabistan'a geldiğini belirterek, "Hadimü'l Haremeyn'in daveti üzerine Suudi Arabistan'a bir ziyaret gerçekleştirdik. Tarihi, kültürel, beşeri bağlara sahip iki kardeş ülke olarak aramızdaki her türlü siyasi, askeri, ekonomik ilişkilerin artırılması ve yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisindeyiz" dedi.

Yakın zamana kadar gergin olan Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerdeki yeni açılıma değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

- Suudi Arabistan'la sağlık, enerji, gıda güvenliği, tarım teknolojileri, savunma sanayi, finans gibi alanlarda iş birliğimizi artırmanın müşterek menfaatimize olduğuna inanıyoruz.

- Yenilenebilir ve temiz enerji teknolojileri başlıklarında ciddi potansiyelimizin olduğunu görüyoruz.

- Körfez Bölgesi'ndeki kardeşlerimizin istikrarına ve güvenliğine kendi istikrar ve güvenliğimiz kadar önem verdiğimizi her vesileyle ifade ediyoruz.

- Terörün her türlüsüne karşı olduğumuzun ve bölgemizdeki ülkelerle teröre karşı iş birliğine verdiğimiz önemin altını çiziyoruz.

- İlişkilerimizi her alanda geçmiştekinin de ötesine taşıyacağımıza inanıyorum.

- Rabbimizin rahmet, mağfiret ve şefkatinin gönülleri kuşattığı mübarek ramazan ayındaki bu seyahatimiz, dost ve kardeş Suudi Arabistan'la yeni bir dönemin kapılarını aralayacaktır.