CiddiGazete- CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koruma personeli, araç sayısı ve akaryakıt giderlerine ilişkin sorularını yineledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi'nde görevli koruma ekibi ve araç sayısına ilişkin sorular yönelten Sertel, 2022 yılında akaryakıt zamlarının ardından benzer mahiyette bir soru önergesi verdi.

Fuat Oktay’ın her iki soru önergesine verdiği cevapları eleştiren Atila Sertel, şunları söyledi:

PERSONEL VE ARAÇ SAYISI

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi'nde toplam kaç kişinin görev yaptığına, koruma ekibinde görev yapan polis sayısına, koruma ekibinde yer alan toplam araç sayısına ilişkin ayrıntılı sorular yöneltmiştik. O dönem bize ‘Herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşturmayacak şekilde yeteri kadar personel ve teçhizatla yerine getirilmektedir' denilmişti.

AKARYAKIT GİDERLERİ

2022 yılında akaryakıt zamlarının ardından benzer mahiyette bir soru önergesi verdim. Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşlarındaki toplam araç sayısını, tahsisli makam aracı sayısını, bu araçların günlük ve aylık akaryakıt giderlerini sordum.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay imzasıyla önergemize verilen yanıtta, ‘Cumhurbaşkanlığı hizmetleri, mevzuat hükümleri doğrultusunda, tasarruf ilkelerine riayet edilerek, hizmetin gerektirdiği sayıda araçla yerine getirilmektedir' denildi.

Sorduğumuz soruların yanıtı yok. Araç sayılarını, akaryakıt masraflarını, koruma sayısını, koruma araçlarını soruyoruz ‘yeteri kadar', ‘gerektirdiği kadar' yanıtlarını alıyoruz. Tam bir israf düzeni kurmuşlar, israfın dibine vurmuşlar.