Erken seçim yapılacak mı? Bu sorunun cevabı yarın saat 13.30 başlacak Erdoğan-Bahçeli zirvesinin sonucunda belli olacak. Sevinenler kadar, erken seçimin gereksiz olduğunu düşünenler de var.

GÜNÜN ÖZETİ

Devlet Bahçeli, bugün 16 Nisan referandumunda onaylanan "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi"ne herhangi bir gecikme olmaksızın geçilmesinin, "milli beka ve tarihi emanetler açısından acil hal aldığını" belirtti. Bahçeli, 31 Mart 2019'da mahalli idareler seçimi yapılacağını anımsatarak, bu seçime 11 ay 14 gün kaldığına dikkati çekti. Bahçeli, takvime göre, yerel seçimden 7 ay 3 gün sonra Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi yapılacağını ifade etti.

MAHALLİ SEÇİM ÖNCE OLURSA SIKINTI ÇIKAR!

Yerel seçimden sonra Türkiye'nin hangi badirelere maruz kalacağını tahmin etmenin zor olmayacağını belirten Devlet Bahçeli, "Çünkü 3 Kasım üzerinde oynama ve kaos üretme çabaları şimdiden ortaya çıkmıştır. Mahalli idareler seçiminde yaşanması muhtemel kutuplaşma ve anlaşmazlıkların 3 Kasım'a nasıl yansıyacağı, ne gibi olumsuzluklara kapı aralayacağı, Türkiye'yi nerelere sürükleyeceği az çok malumumuzdur. Bu riski kaynağında kesmek, demokrasinin erdem ve ilkeleriyle ülkemizin ufkunu aydınlatmak başlıca amacımızdır" dedi.

26 AĞUSTOS'TA ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Bahçeli, önlerinde iki seçeneğin bulunduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: Ya Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin normal tarihi olan 3 Kasım 2019 beklenecek; ya da milli mecburiyet ve ortaya çıkan meşru gerekçelerden dolayı seçimler erkene çekilecektir. Bilinmelidir ki gerekli uyum yasalarının süratle çıkarılmasının akabinde, Milliyetçi Hareket Partisi takdir ve tercih hakkını seçimlerin erkene alınmasından yana kullanacaktır. Bu işi daha fazla uzatmaya gerek yoktur. 26 Ağustos 2018 Pazar günü, yani Malazgirt Zaferi ile Büyük Taarruzun yıl dönümlerinde, Türk milletinin yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip hem Cumhurbaşkanı hem de milletvekili genel seçiminde Türk ve Türkiye düşmanlarına hak ettikleri dersi vermesi en makul, en mantıklı, en akılcı, en demokratik yoldur."

Bu açıklamadan sonra siyaset dünyası karıştı. İşte partilerin erken seçim konusundaki görüşleri:

MHP: BU BİR TEKLİF

MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, Bahçeli'nin "erken seçim" çağrısıyla ilgili, "AK Parti ile görüşülüp alınmış bir karar değil, bir baskı değil, bu bir teklif" dedi. Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'nin konuya ilişkin yarın görüşeceklerini ve bu görüşmenin ardından konunun netleşeceğini söyledi.

Semih Yalçın, erken seçim teklifinin gerekçelerine ilişkin şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişte uyum yasaları çıktıktan sonra 18 ay gibi bir süre beklemek sakınca doğurur. MHP, bir teklif olarak 26 Ağustos'u ortaya koymuştur. Bu bir tekliftir. Kabul görmesi için iktidar partisinin 'Evet' demesi lazım. Takdir onlarındır. AK Parti ile görüşülüp alınmış bir karar değil, bir baskı değil, bu bir teklif.

CHP: SEÇİME HAZIRIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, erken seçime hazır olduklarını belirtti. Tezcan, "Hodri meydan, biz CHP olarak her zaman seçime hazırız, hazır olduğumuzu da söyledik.

Seçimle ilgili bugüne kadar konuşmalar devam ederken, daha önce kulislerde yorumlar yapılırken, bizim her zaman söylediğimiz şey şuydu: Biz CHP olarak iktidar olmaya talibiz, iktidar olmanın yolu seçim ve sandıktan geçer, hodri meydan.’ Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu tüm temel sorunların sebebi şu anda iktidardaki tek adam rejimidir. Tek adam koalisyonu Türkiye’yi çözümsüz bir noktaya sürüklemiştir. İşsizlik, yoksulluk, eğitimdeki çöküş, toplumsal çatışma, kutuplaşma, demokrasi ve özgürlüklerin yok olması, hukuk ve adaletin yok olması gibi temel meselelerimizin tamamının sorumlusu tek adam rejimidir. Tek adam rejiminden kurtulmanın yolu milletin işe el koymasıdır. O da sandıktan geçiyor. Bu nedenle yönetemeyen hükümetin, iç ve dış siyasetteki başarısızlığın bedelini halkımız ödüyor. O zaman millet sandıkta tek adam rejimine gerekli dersi verecektir. Biz o yüzden buna hodri meydan diyoruz" dedi.

İYİ PARTİ: ERKEN SEÇİME KATILMA ŞARTLARINI SAĞLAMIŞ DURUMDAYIZ

İYİ Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da gün boyu tartışılan "seçimlere katılıp katılamama" durumlarıyla ilgili görüşlerini paylaştı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in yaptığı açıklamalar üzerinden konuyu değerlendiren Aydın, "Siyasi Partiler Kanunu’nun 37. Maddesi gereğince siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması gerekmektedir.

İYİ Parti, seçimlere katılmak için gerekli teşkilatlanma şartını 2017 yılının Aralık ayında ikmal etmiş, 10 Aralık 2017 tarihinde de birinci büyük kurultayını yapmış olup, kanunun öngördüğü altı aylık bekleme süresinin ardından yapılacak bütün seçimlere katılma hakkını elde etmiş durumdadır.

İYİ Parti, altı aylık bekleme süresinin dolacağı Haziran 2018’den sonra yapılacak bütün seçimlere hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde kendi isim ve amblemiyle katılacaktır.

YASALAR ÇİĞNENECEKSE ONA DA HAZIRLIKLIYIZ

Şayet Türkiye’de hukuk, anayasa ve yasalar İYİ Parti korkusuyla yok sayılacaksa, Yüksek Seçim Kurulu da yasaları ve kendi aldığı kararları çiğneyecekse, o ihtimale karşı da hazırlıklarımız tamdır; B, C ve D planlarımız vardır, endişeye mahal yoktur."

SP: ERKEN SEÇİM İSABETLİ OLUR

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısıyla ilgili partisinin kararını açıkladı.

Karamollaoğlu, Bahçeli'nin erken seçim ilgili yaptığı açıklamayı uygun bulduklarını söyleyerek, “Türkiye'nin hakikaten bugünkü şartlarda daha ileriye gitmesi mümkün değil. Yani iktidar partisi, içinde yaşadığımız problemlere bir çözüm bulamıyor. Ne iktisadi yönden ne dış politikada. Bir şaşkınlık içerisinde, bundan dolayı bir erken seçim kararı isabetli olur kanaatindeyiz. Biz zaten bu çalışmalara hazırız. Bu çalışmalar şu anda bir bakıma yürüyor. Ama esas kararı nihayetinde iktidar partisi verecek. Bugün grup toplantısında pek bir ses çıkmamış, oradan bekleyip göreceğiz” dedi.

VATAN PARTİSİ: BAHÇELİ'NİN PARTİSİ DAĞILIYOR

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim açıklamasıyla ilgili, "Bahçeli'nin belirlediği tarihte seçimlerin olması, hukuki şartlar nedeniyle o kadar kolay gözükmüyor" dedi.

Seçimin yapılması için bazı yasal şartların olduğunu belirten Perinçek, şunları söyledi: "Devlet Bahçeli, 2002 seçimlerinde de ABD emperyalizminin planları ve ABD'nin savaş takvimine göre hemen ortaya atılıp, 2 Kasım 2002'de seçim var diye ilan etmişti. Bu kez yine aynı rolle ortaya çıkıyor. Bununla birlikte seçim takvimiyle ilgili çalışmaların yapılması gerekiyor. Bahçeli'nin belirlediği tarihte seçimlerin olması, hukuki şartlar nedeniyle o kadar kolay gözükmüyor. Henüz uyum yasaları Meclis'ten çıkmış değil. Uyum yasaları çıktıktan sonra, ayrıca siyasal partiler arasında eşitlik olması için zaman gerekiyor. Devlet Bahçeli'nin bunları düşünecek hali yok, büyük telaş içerisinde, çünkü partisi dağılıyor. Her hâlükârda Vatan Partisi seçime hazır. Şimdiden ilan ediyorum, bu seçimi Tayyip Erdoğan kazanamayacak."