CiddiGazete- Avrupa Merkez Bankası'nın yarınki faiz kararı öncesi ortak para birimi euro, dolar karşısında 20 Eylül 2022 tarihinden bu yana ilk kez 1 seviyesinin üzerine yükseldi.

Parite yüzde 0,6 artışla 1,0031'i gördü. Bloomberg dolar endeksi de bugün yüzde 0,4 civarında düşüşte.

Gelecek hafta yapılacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısının doların hareketinde etkili olması bekleniyor. Fed'in agresif faiz artışlarına devam etmesinin doları desteklemesi bekleniyor.

Bloomberght’nin aktardığına göre, bugün çoğu gelişen ülke para birimi de dolar karşısında yükselişte. En büyük artış yüzde 1,6 ile Macar forinti ve yüzde 1,5 ile Tayland bahtında gerçekleşti. Sterlin de dolar karşısında yüzde 1,3 artışla 1,1620 ile 1 aydan uzun sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak görülen doların önemli para birimleri karşısında güçlenmesiyle euro, Temmuz ayında dolar karşısında 20 yıl sonra ilk kez 1 seviyesinin altına gerilemişti.

Kasımda en çok cep telefonu satıldı Kasımda en çok cep telefonu satıldı

Barclays Döviz Birimi Müdürü Themistoklis Fiotakis Blomberg'e verdiği mülakatta "Dolarda güçlenmenin son aşamasında olabiliriz. Ücret artışlarından enflasyona ve konut piyasasına kadar ekonomide birçok alan, zirvenin görüldüğüne işaret ediyor" yorumunu yaptı.