CiddiGazete- Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul’a gitmek üzere hareket eden 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu tren, 8 Temmuz 2018 tarihinde, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. Kazada yedisi çocuk 25 kişi hayatını kaybetti, 340 kişi de yaralandı.

Katliam gibi kazanın ardından Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda (TCDD) görevli 4 kişiye “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçlamasıyla ikişer yıldan 15’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Hayatını kaybedenlerin aileleri, sorumluların haklarında dava açılan 4 kişiyle sınırlı tutulmasını başından beri eleştirerek kazaya yol açan birçok ihmalin olduğunu ifade etti.

Bunlardan biri de faciada 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz’dü. Evlat acısı yaşayan anne hakkında, mahkeme heyetine, “Üç maymunu oynamayı tercih eden bir heyet” dediği için “kamu görevlisine hakaret” suçlaması ile dava açıldı.

Bugün görülen karar duruşmasında mahkeme, Mısra Öz’ü suçlu buldu ve 8 bin 840 TL para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

'ADALET İSTİYORUZ'

Adliye çıkışı bir açıklama yapan Mısra Öz şunları söyledi:

“Bugün, Çorlu tren katliamında ölen 25 kişinin ailesi olarak, oğlum Oğuz Arda Sel’in annesi olarak yargılandığım için buradaydım. Hakkımda açılan iki tane dava var. Bunlardan bir tanesi bugün sonuçlanacaktı, sonuçlanmadı. En alt sınırdan olmak üzere 8 bin 800 lira gibi bir cezayla cezalandırılıyorum. Dava burada bitmedi, mahkeme heyeti 7 gün içinde istinafa gidip itiraz etme hakkımın olduğunu söyledi.

İsterlerse 800 bin lira ceza versinler, isterlerse 8 trilyon ceza versinler, bu davada gerçek sorumlular yargılanmadığı müddetçe ben ve 25 kişi hakkımızı aramaya devam edeceğiz. En iyi bildikleri şey para olduğu için bizleri parayla, para cezasıyla korkutmaya çalışıyorlar. Korkmuyorum, vazgeçmiyorum. Hakime de söyledim, bundan sonra söylediğim tüm sözlerin hâlâ arkasında olmakla birlikte bana, avukatlarımıza, gazetecilere verdikleri kararlarla bizi korkutamayacaklar.

25 kişiyi buraya getiremeyenler bizi getirmeyi daha kolay olarak seçiyorlar. Başımın gözümün sadakası olsun onlara 8 bin lira. Gerçek sorumlular buraya gelsin, yargı önüne çıksın çünkü biz biliyoruz ki gerçek sorumlular bizlere dahi rüşvet verip susturmak peşindeler ama yargılanana kadar hepsinin arkasındayız.

Yeni davaları da göğsümüzü gere gere karşılarız. Sadece adalet istiyoruz. Oturdukları koltuktan hâlâ utanç duyuyorum.”