CiddiGazete- Cumhur İttifakı'na katılma daveti üzerine AKP ile görüşen Yeniden Refah Partisi, seçimlere tek başına katılacağını açıklayarak adaylarının Fatih Erbakan olduğunu duyurdu. YSK'ya da başvuran Muhammed Ali Fatih Erbakan, bugün imza toplamaya başladı.

Habertürk TV'de gündemi ve ittifak görüşmelerini değerlendiren YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Sinan Oğan ile Ali Uzunırmak kapıştı Sinan Oğan ile Ali Uzunırmak kapıştı

- İmza sayımız 30 bin civarında. Cumaya kadar tamamlanacağını ümit ediyoruz. Ben 200 bin imza toplanacağını tahmin ediyorum.

- (Cumhur İttifakı görüşmeleri) Partimizin prensipleri ve olmazsa olmazları var. Biz 30 madde hazırladık sunduk. Bu 30 madde Binali Bey'le görüşmemizde konuşulmadı.

- Heyetler öncesinde görüşmüştü. Bir ay bir görüşmemiz oldu. Bu bizim iyi niyetimizin göstermesi. Herkes pazar görüşmeler olduğunu söylüyor ama biz pazartesi bir görüşme gerçekleştirdik ve ortak metinde uzlaşamadık. Açıklamamdan birkaç saat önce belli oldu.

- Temel anlaşmazlık noktası maddeler üzerinden değil prensipler üzerinden oldu. Bize yıllardır MHP'yle de işbirliği içinde olduklarını ancak bir imza atmadıklarını belirttiler.

- İmza atmaya sıcak bakmadılar. Burada bizim imzadan beklentimiz şu; Hukuki karşılığı olmayabilir tabii. Ama kamuoyu ve teşkilatlarımızın karşısında prensiplerimizi yansıtan metin ortada olmuş olurdu. Temel sorun 6284 değildi. Biz AK Parti'nin değişiklik önerisini kabul etmiştik.

- Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanı'yla bir görüşmemiz oldu. Binali Bey gelmeden 1 ay önceydi. Birlikteliğin faydalı olacağını düşündük.

- Müzakere süreci böyle başladı. Sonrasında heyetleri görevlendirdik. Parti teşkilatımızın yüzde 60'ı AK Parti'yle yol yürümemizi istemedi. Yüzde 40'ı istedi.