CiddiGazete- Aday gösterilmediği ya da seçilemediği için milletvekilliği sona eren 314 eski vekile Nisan- Mayıs- Haziran dönemi için 3 aylık peşin ödenen maaşların kalan kısmının iadesi için TBMM yönetiminin herhangi bir işlem başlatmadığı öğrenildi.

314 kişinin vekilliği daha ilk maaş döneminde sona erdiği için Mayıs ve Haziran ayları için ödenen maaşların etik olarak TBMM Başkanlığına iade edilmesi gerekiyor. Bugüne kadar İyi Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan'ın dışında "Hak etmediğim maaşı alamam" deyip 150 bin 470 lira 80 kuruşu TBMM'ye iade eden vekil çıkmadı.

YAZILI BAŞVURU İSTEDİLER

Özgür Özel CHP Grup Başkanı oldu Özgür Özel CHP Grup Başkanı oldu

Erozan, milletvekilliğinin sona ereceği kesinleştiğinde TBMM yönetimini arayarak peşin aldığı maaştan ne kadar iade etmesi gerektiğini sordu. TBMM yönetimi, bu konuda yazılı başvuru istedi. Yazılı başvuru üzerine TBMM yönetimi Erozan'a 150 bin 470 lira 80 kuruşun iade edilmesinin uygun olacağını bildirdi. Erozan da hak etmediğini düşündüğü bu parayı Meclis'e iade etti.

Aynı zamanda eski büyükelçi olan Erozan, TBMM yönetiminden milletvekilliğinin sona erdiğine ilişkin bir yazı geldiğini, ancak bu yazıda maaşın iade edilmesi gerektiğine ilişkin hiçbir ifade olmadığını da söyledi. Maaş iadesini tamamen kendi vicdani ve etik anlayışı doğrultusunda yapabildiğini belirten Erozan, "Milletvekilliği sona erenlere gönderilen yazıda kimlik kartları, araçların durumu ve sağlık harcamalarının bundan sonra nasıl yönetileceği gibi konular var ancak maaşın iadesiyle ilgili hiçbir uyarı yok. Çok ilginç" dedi.